Moody’s: rentowność największych banków Europy Środkowo-Wschodniej mocno ucierpi

Z rynku

Wyższe rezerwy i niższe stopy procentowe będą obniżać rentowność największych banków Europy Środkowo-Wschodniej - podała agencja Moody's w raporcie o bankach.

Moody's
Fot. stock.adobe.com/Alexey Novikov

Wyższe rezerwy i niższe stopy procentowe będą obniżać rentowność największych banków Europy Środkowo-Wschodniej - podała agencja Moody's w raporcie o bankach.

Moodys: wyższe rezerwy i niższe stopy procentowe będą obniżać rentowność największych banków Europy Środkowo-Wschodniej #banki #StopyProcentowe

Agencja zauważa, że banki te odnotowały spadek zysków już w pierwszej połowie 2020 r., bowiem utworzyły rezerwy na możliwe straty kredytowe w dużej skali, wynikające z kryzysu pandemii koronawirusa. Dodatkowo cięcia stóp procentowych przez banki centralne zaważyły na wysokości marży odsetkowej banków.

Czytaj także: Lepiej już było, czas zmienić politykę względem banków >>>

Skutki gwałtownych obniżek stóp procentowych

Moody's spodziewa się, że całoroczna rentowność banków mocno ucierpi w związku z koniecznością utrzymywania wyższych rezerw, a skutki gwałtownych obniżek stóp procentowych odbiją się jeszcze bardziej na kolejnych kwartałach.

Sytuacja polskich banków

Agencja zauważa ponadto, że polskie banki oprócz rezerw związanych z COVID-19 zawiązały już znaczne rezerwy na rosnące ryzyko prawne związane z kredytami hipotecznymi we frankach szwajcarskich.

Czytaj także: Co z ratingami polskich banków?

Raport Moody's dotyczy w sumie 11 banków z Europy Środkowo-Wschodniej w tym PKO BP, Bank Pekao SA, Santander Bank Polska i mBanku.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: