Morawiecki: będziemy trzymać się reguły wydatkowej i kryteriów konwergencji

Gospodarka

Premier Mateusz Morawiecki
Fot. Krystian Maj / KPRM

Rząd, biorąc pod uwagę realizację "Piątki Kaczyńskiego", będzie trzymał się w ryzach reguły wydatkowej, a deficyt budżetowy nie wzrośnie powyżej 3% PKB, zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

#Rząd będzie trzymał się w ryzach reguły wydatkowej, a #deficyt budżetowy nie wzrośnie powyżej 3 proc #PKB - zadeklarował #premier Mateusz #Morawiecki @PremierRP

– Deficyt budżetowy jest kwestią ważną i trzymamy się tych ram Unijnych ściśle i chcemy się ich trzymać. W tym, i w przyszłym roku chcemy się utrzymać w ryzach 2-3%, aby nie przekraczać tego 3-proc. progu. […] W lutym wystąpił deficyt i on będzie się utrzymywać do końca roku, bo zaraz mamy Emeryturę+ – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

– Będziemy starali się utrzymać w tych kryteriach wynikających z konwergencji, czyli nie przekraczać 3% – dodał.

Jest porozumienie z Czerwińską?

Według jego słów, podczas posiedzenia rządu doszło do “konstruktywnej dyskusji” z minister finansów Teresą Czerwińską. – Jutro mamy kolejną sesję z minister finansów, a także z minister pracy panią [Elżbietą] Rafalską i będziemy dyskutować o finansach na 2020 i 2021 r. – powiedział premier.

Podkreślił, że deficyt budżetowy wzrośnie w tym i w przyszłym roku.”Ale w porównaniu z poprzednimi latam będziemy trzymać się w ryzach tego progu 3-proc., jeżeli chodzi o deficyt. Będziemy trzymać się również w ryzach reguły wydatkowej” – dodał Morawiecki.

Czytaj także – Czerwińska: polska reguła wydatkowa daje większą przestrzeń na impulsy fiskalne>>

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: