Morgan Stanley prognozuje obniżkę stóp procentowych w Polsce do zera w I kw. 2021 r.

Gospodarka

Obniżka stóp procentowych w Polsce do zera w I kw. 2021 r. jest obecnie bazowym scenariuszem - napisali w piątkowym raporcie analitycy Morgan Stanley. Ich zdaniem obniżka nastąpi prawdopodobnie podczas marcowego posiedzenia RPP. Morgan Stanley widzi też ryzyko dalszego cięcia stóp proc., jeśli trzecia fala COVID-19 zmaterializuje się i opóźni oczekiwane odbicie gospodarcze.

Morgan Stanley
Fot. stock.adobe.com/wolterke

Obniżka stóp procentowych w Polsce do zera w I kw. 2021 r. jest obecnie bazowym scenariuszem - napisali w piątkowym raporcie analitycy Morgan Stanley. Ich zdaniem obniżka nastąpi prawdopodobnie podczas marcowego posiedzenia RPP. Morgan Stanley widzi też ryzyko dalszego cięcia stóp proc., jeśli trzecia fala COVID-19 zmaterializuje się i opóźni oczekiwane odbicie gospodarcze.

"Po gołębich komentarzach ze strony prezesa NBP A. Glapińskiego i większości w RPP skłonnej do poparcia obniżki do zera oraz inflacji, która - jak się spodziewamy - spadnie w kierunku dolnej granicy odchylenia od celu, dokonujemy teraz zmiany w naszym bazowym scenariuszu na obniżkę (stóp proc. - przyp. red.) do zera w I kw." - napisano w raporcie.

Ponadto widzimy ryzyko kolejnych obniżek, do ujemnych poziomów w najbliższym czasie, jeśli trzecia fala COVID-19 zmaterializuje się i opóźni solidne odbicie gospodarcze w połowie roku.

"Poza tym widzimy, że NBP skłania się przeciwko aprecjacji złotego, co prawdopodobnie doprowadzi do dalszych interwencji na rynku walutowym lub złagodzenia polityki" - dodano w raporcie.

Czytaj także: Obniżka stóp procentowych nie jest scenariuszem bazowym; zapowiedź wywiadu z prezesem NBP miała osłabić złotego?

Obniżka stóp procentowych w marcu?

Ekonomiści Morgan Stanley oceniają, że obniżka stóp proc. do zera nastąpi prawdopodobnie podczas marcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

"W ciągu ostatnich kilku tygodni retoryka NBP zmieniła się znacząco. Przyczyną bardziej gołębich komentarzy i interwencji walutowych jest prawdopodobnie wspieranie ożywienia gospodarczego przez kanał eksportowy, ale czas tych działań sugeruje również pewną pomoc dla budżetu w 2021 r. Po ostatniej rundzie komentarzy i danych ekonomicznych, nasi ekonomiści spodziewają się obniżki o 10 pb do 0 proc. w I kw., prawdopodobnie podczas marcowego posiedzenia" - napisano w raporcie MS.

Czytaj także: Goldman Sachs: słabszy złoty i zwiększenie skupu obligacji bardziej skuteczne niż cięcie stóp procentowych przez NBP >>>

"Uważamy, że ostrzeżenia o dalszych interwencjach walutowych są wiarygodne, dlatego też jeśli chodzi o PLN wracamy do "neutralnie" z "przeważaj", ale utrzymujemy krótką pozycję na USD/PLN, ponieważ nasi stratedzy walutowi z G10 oczekują wzrostu kursu EUR/USD do 1,25" - dodano.

Prezes NBP: dalsze obniżanie stóp jest możliwe

W ostatnim wywiadzie dla Obserwatora Finansowego prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że choć z dzisiejszej perspektywy obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji, to jednak w pierwszym kwartale 2021 r. jest możliwe dalsze obniżenie stóp.

Czytaj także: Prezes NBP o możliwej obniżce stóp procentowych, interwencji FX i „niepokojącej” presji na wzrost wartości złotego >>>

Według prezesa NBP, jeżeli pandemia i sytuacja gospodarcza będą się rozwijały zgodnie ze scenariuszem bazowym, czyli będzie następowała stabilizacja sytuacji epidemicznej i stopniowa poprawa koniunktury, to nie powinno być potrzeby zmiany parametrów polityki pieniężnej w kolejnych kwartałach.

Glapiński zaznaczył wówczas, że wierzy, iż przy okazji marcowej projekcji inflacji i PKB, NBP będzie wiedział więcej o sytuacji epidemicznej i perspektywach gospodarki, co umożliwi lepszą ocenę dalszych działań w polityce pieniężnej. 

Czytaj także: NBP celowo podkręca inflację

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: