Morgan Stanley: w czerwcu podwyżka stóp procentowych o 50 pb

Gospodarka

Rada Polityki Pieniężnej zwolni tempo zacieśniania polityki monetarnej, w czerwcu zdecyduje się na podwyżkę o 50 pb - prognozują analitycy Morgan Stanley.

Morgan Stanley
Fot. stock.adobe.com/wolterke

Rada Polityki Pieniężnej zwolni tempo zacieśniania polityki monetarnej, w czerwcu zdecyduje się na podwyżkę o 50 pb - prognozują analitycy Morgan Stanley.

W ocenie analityków, docelowo stopa procentowa znajdzie się na poziomie 7 proc. w III kw. 2022 r.

Czytaj także: Goldman Sachs: „jastrzębia” dynamika inflacji; stopy procentowe w czerwcu w górę o kolejne 75 pb >>>

Oczekujemy, że NBP zwolni tempo dalszego zacieśniania polityki pieniężnej do podwyżki o 50 pb na nadchodzącym posiedzeniu, z ryzykiem ruchu o 75 pb.

"Jednocześnie oczekujemy, że w komunikacie Rada przekaże, że będzie kontynuowała zacieśnianie tak długo, jak długo inflacja będzie rosła. Spodziewamy się, że we wrześniu lub październiku tego roku stopy procentowe osiągną szczyt na poziomie 7,00 proc. Przestrzeń do obniżek stóp 2023 r. jest niewielka" - napisano w raporcie.

Podwyżki stóp procentowych w bardziej ostrożnym tempie

"Na majowym posiedzeniu NBP zwolnił tempo zacieśniania do 75 pb ze 100 pb w kwietniu, zaznaczając pojawienie się obaw o wzrost i sygnalizując jednocześnie dalsze zacieśnienie. Od tego czasu dane o wzroście i inflacji nadal zaskakiwały w górę w stosunku do prognoz NBP, ale szczegółowe dane ujawniły pogorszenie się struktury wzrostu gospodarczego i wolniejszy wzrost inflacji bazowej. Wypowiedzi członków RPP wskazują na kontynuację cyklu podwyżek, ale ostatnie wypowiedzi prezesa Glapińskiego sugerują, że będzie następowało to w bardziej ostrożnym tempie" - dodano.

Najbliższe posiedzenie RPP jest zaplanowane na 8 czerwca.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: