Morska edukacja pod gdańską banderą

Finanse i gospodarka / Samorząd

Tydzień po rozpoczęciu roku szkolnego, na wody Zatoki Gdańskiej wracają jachty z gimnazjalistami na pokładach. Program Edukacji Morskiej w Gdańsku realizowany jest od pięciu lat i w tym roku świętuje swój pierwszy jubileusz.

Tydzień po rozpoczęciu roku szkolnego, na wody Zatoki Gdańskiej wracają jachty z gimnazjalistami na pokładach. Program Edukacji Morskiej w Gdańsku realizowany jest od pięciu lat i w tym roku świętuje swój pierwszy jubileusz.

Od maja do października wszyscy uczniowie pierwszych klas gdańskich gimnazjów, w ramach zajęć szkolnych wypływają w jednodniowe rejsy edukacyjne. Na wodzie uczą się podstaw żeglarstwa, poznają morską historię swojego miasta, zgłębiają wiedzę na temat fauny i flory Bałtyku oraz dowiadują się, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i poczucie odpowiedzialności za siebie i innych.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest przykładem udanej współpracy instytucji miejskich, organizacji pozarządowych, biznesu oraz władz samorządowych i centralnych. Od dawna marzył mi się projekt wykorzystujący edukacyjne walory żeglarstwa i bardzo się cieszę, że to właśnie w Gdańsku idea ta spotkała się z tak pozytywnym przyjęciem. Na przestrzeni pięciu lat, powstał sojusz osób i instytucji z Gdańska i regionu zaangażowanych w rozwój  naszej inicjatywy - mówi Mateusz Kusznierewicz, Prezes Fundacji Gdańskiej.

Dzięki współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, elementem każdego rejsu jest zwiedzanie zabytkowej Twierdzy Wisłoujście a oferta edukacyjna Narodowego Muzeum Morskiego stanowi alternatywę dla rejsu w przypadku gorszej pogody. Bardzo ważnym elementem Programu, który udaje się realizować dzięki wsparciu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej jest popularyzacja proekologicznego podejścia do środowiska naturalnego oraz promocja walorów regionu. Na zakończenie każdego rejsu wszyscy uczniowie otrzymują pamiątkowy dyplom, materiały informacyjne oraz specjalną Kartę EURO26 Żeglarz, która ma ułatwić kontynuację żeglarskiej przygody tym, którzy złapali bakcyla.
140910.pem.01.590

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest jednym z najciekawszych przykładów realizowanych w Polsce projektów CSR. W tym roku gdańska inicjatywa została przyłączona do międzynarodowego programu Kinder+Sport. Celem akcji jest promocja aktywności i zwalczanie siedzącego trybu życia a żeglarstwo to doskonała forma spędzania wolnego czasu, która łączy sport i rekreację - mówi Małgorzata Szleszyńska, PR&New Product Development Manager Ferrero Polska. Sponsorami Programu są Ferrero Polska w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupa LOTOS S.A. Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu obu firm, projekt wnosi trwałą wartość w funkcjonowanie społeczności lokalnej. A od czterech lat Program Edukacji Morskiej w Gdańsku wykracza poza granice miasta, za sprawą ogólnopolskiego konkursu ekologicznego, który w tym roku realizowany był pod patronatem Ministerstwa Środowiska oraz Ośrodka Informacji ONZ w Polsce.
140910.pem.03.590

To wspaniale, że już od pięciu lat w Gdańsku realizowany jest bezprecedensowy na skalę europejską program, który stanowi piękną kontynuację tradycji polskiego żeglarstwa - podkreśla Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska.

Jednodniowy rejs nie uczyni oczywiście z młodych gdańszczan żeglarzy, ale z pewnością pokaże im, jakie możliwości daje życie w mieście położonym nad morzem, a także pomoże grupie młodzieży stać się zgraną załogą, która dzięki współpracy jest w stanie obrać właściwy kurs i dopłynąć do celu.
140910.pem.04.590

Filmu na temat Programu.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

Udostępnij artykuł: