MRiPS: stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 4,9 proc.

Rynek pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 4,9 proc. wobec 5,1 proc. w maju – poinformował w TV Republika wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Stanisław Szwed - Sekretarz Stanu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Stanisław Szwed Fot. MRPiPS

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 4,9 proc. wobec 5,1 proc. w maju – poinformował w TV Republika wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

"Mamy dzisiaj najświeższe dane, jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy, najniższe bezrobocie od kilkunastu lat, na poziomie 4,9 proc. W skali europejskiej Eurostatu - niespełna 3 proc." - powiedział Szwed.

Mamy praktycznie najniższe bezrobocie w Europie.

Czytaj także: Eurostat: stopa bezrobocia w Polsce w maju niemal najniższa w UE, lepiej tylko w Czechach >>>

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na spadek stopy bezrobocia do 5,0 proc.

Według wstępnych danych resortu rodziny i polityki społecznej, w końcu czerwca 2022 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych. To 30,5 tys. mniej niż przed miesiącem i 173,7 tys. mniej niż przed rokiem.

Główny Urząd Statystyczny poda swoje wyliczenia stopy bezrobocia za czerwiec - 25 lipca.

Ekonomiści: przy hamującej koniunkturze stopa bezrobocia zacznie wkrótce rosnąć

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu spadła do 4,9 proc. z 5,1 proc. w maju, jednak - ze względu na spowolnienie koniunktury - wkrótce można spodziewać się wzrostu wskaźnika - oceniają ekonomiści.

"Spodziewaliśmy się, ale i tak warto odnotować. Stopa bezrobocia w Polsce obniżyła się w czerwcu poniżej 5 proc., a dokładnie do 4,9 proc. (szacunki, ale raczej się potwierdzą). Skorzystamy tu jednak z naszego ulubionego 'nie ekstrapolować na 2023" - napisali na Twitterze ekonomiści mBanku.

Stopa bezrobocia niedługo wzrośnie.

"Pękła granica 5 proc. na stopie bezrobocia. W czerwcu wg MRPiPS wyniosło ono 4,9 proc. - oczekiwaliśmy 5,0 proc. Mimo pozytywnej niespodzianki sądzimy, że od jesieni trwale wrócimy powyżej 5 proc. (SA) przez spowolnienie koniunktury. Widzimy niepokojące tendencje" - wskazują ekonomiści Banku Pekao.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: