MRPiPS: stopa bezrobocia zacznie spadać od marca – kwietnia

Rynek pracy

Stopa bezrobocia po styczniowym wzroście powinna ponownie spadać od marca lub kwietnia, wynika ze słów wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aliny Nowak.

Napis praca na biurku, CV, życiorys i komputer
Fot. stock.adobe.com/thanksforbuying

Stopa bezrobocia po styczniowym wzroście powinna ponownie spadać od marca lub kwietnia, wynika ze słów wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aliny Nowak.

#StopaBezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,5% w styczniu 2020 r. wobec 5,2% w grudniu 2019 r. #bezrobocie #praca @MRPiPS_GOV_PL

"Faktycznie w styczniu odnotowaliśmy niewielki wzrost stopy bezrobocia, ale to już jest stała tendencja, która spotyka nas co roku w tym miesiącu. Kończą się umowy sezonowe, kończą się prace w rolnictwie, kończą się programy aktywizacji, jest to stała tendencja. Natomiast jestem przekonana, że od miesiąca marca, kwietnia stopa bezrobocia będzie już spadała, będziemy mieli coraz mniej osób zarejestrowanych" - powiedziała Nowak podczas konferencji prasowej. 

Czytaj także: MRPiPS: stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 5,5 proc. Najlepszy styczniowy wynik od od 1991 r. >>>

Więcej miejsc pracy w styczniu

"Bardzo istotne w tym wszystkim jest to, że w miesiącu styczniu odnotowaliśmy wzrost ilości miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowych, to jest pozytywne przesłanie, które pozwala nam patrzeć z dobrą perspektywą w przyszłość jeżeli chodzi o rynek pracy" - dodała wiceminister.

Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) podało, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,5% w styczniu 2020 r. wobec 5,2% w grudniu ub.r.

Pod koniec stycznia Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec grudnia 2019 r. wyniosła 5,2%, czyli wzrosła o 0,1 pkt wobec danych z listopada ub.r. W grudniu 2018 r. stopa ta wyniosła 5,8%. 

Według projektu budżetu na 2020 r., stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2019 r. miała wynieść 5,5%, a na koniec 2020 r. - 5,1% wobec 5,8% z końca 2018 r.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: