MRPiT: stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 6,5 proc. w styczniu 2021 r.

Rynek pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2021 r. wzrosła do 6,5%, wynika z szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT).

Mężczyzna zwolniony z pracy
Fot. stock.adobe.com/georgerudy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2021 r. wzrosła do 6,5%, wynika z szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT).

Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 6,5%, co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca zwiększyła się o 0,3 pkt proc., a rok do roku wzrost wyniósł 1 pkt proc. W styczniu 2018 i 2019 r. wskaźnik ten także wzrósł o 0,3 pkt proc.

- czytamy w komunikacie. 

1 089,6 tys. osób bezrobotnych na koniec stycznia

Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w końcu stycznia 2021 roku wyniosła 1 089,6 tys. osób bezrobotnych i w porównaniu do stanu z końca 2020 roku wzrosła o 43,2 tys. osób, czyli o 4,1%.

Wzrost bezrobocia w styczniu jest zjawiskiem stałym polskiego rynku pracy związanym z sezonowością zatrudnienia, upływem z końcem roku okresu na jaki zawarte były umowy czasowe, czy zakończeniem udziału w działaniach aktywizacyjnych, podkreślono. 

Czytaj także: Bezrobocie w styczniu trochę wzrosło, firmy ostrożnie będą zatrudniać na etat >>>

"W tym roku nałożyły się na to również wprowadzone w związku z pandemią obostrzenia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. W urzędach pracy w styczniu br. rejestrowali się przede wszystkim sprzedawcy, kucharze, pomocniczy robotnicy budowlani czy gospodarczy, ślusarze, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy i murarze. Są to zawody, w których od lat rejestruje się najwięcej bezrobotnych" - skomentowała wiceminister Iwona Michałek, cytowana w komunikacie.

Wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11% w żadnym z województw

Wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11% w żadnym z województw, choć był silnie zróżnicowany terytorialnie. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w wielkopolskim (3,9%), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,6%), podał resort.

Czytaj także: Eurostat: stopa bezrobocia w Polsce utrzymała się na poziomie 3,3 proc. w grudniu >>>

Rynek pracy w Polsce wykazuje się odpornością na kryzys wywołany COVID-19, co potwierdzają dane Eurostatu.

"Dzięki instrumentom kierowanym do polskich przedsiębiorców udało nam się ochronić 6,6 mln miejsc pracy. Jeżeli bezrobocie będzie niepokojąco wzrastało podejmiemy działania, które będą miały na celu ograniczenie negatywnego wpływu zamknięcia gospodarki, przede wszystkim na rynek pracy" - oceniła Michałek.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: