Multimedialne wynalazki: maj 2010

NBS 2010/05

POŻEGNANIE ANALOGU W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego odbyła się konferencja "Farewell Analog" (tłum. żegnaj analogu), zorganizowana przez firmę Microsoft. Podczas spotkania zaprezentowane zostały innowacyjne rozwiązania technologiczne, które w najbliższym czasie mogą zmienić oblicze branży telekomunikacyjnej.

POŻEGNANIE ANALOGU W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego odbyła się konferencja "Farewell Analog" (tłum. żegnaj analogu), zorganizowana przez firmę Microsoft. Podczas spotkania zaprezentowane zostały innowacyjne rozwiązania technologiczne, które w najbliższym czasie mogą zmienić oblicze branży telekomunikacyjnej.

Technologia Seadragon umożliwia m.in. bardzo duże powiększanie obrazów przy zachowaniu bardzo dobrej jakości wyświetlanej zawartości. Doskonale sprawdza się np. jako aplikacja służąca do przeglądania galerii. Dzięki niej być może już wkrótce zamiast przewijania stron czeka nas ich powiększanie.

Na konferencji została też pokazana technologia Smooth Streaming a pomocą której jakość przesyłanego video jest elastycznie dostosowywana do przepustowości łącza danego użytkownika. Technologia zapewnia ciągłość emisji materiału filmowego, bez przerw na buforowanie. Innymi słowy każdy z użytkowników otwierający film transmitowany za pośrednictwem Smooth Streaming otrzymuje materiał jakościowo dostosowany do możliwości swojego łącza.

Na przykładzie elektronicznego wydania „Rzeczpospolitej” eksperci z Microsoft przedstawili Newspaper Readera, za pośrednictwem którego można zaprezentować elektroniczny materiał prasowy. Być może już wkrótce zamiast pędzić każdego ranka do kiosku po gazetę będziemy mogli ją przeczytać za pomocą telefonu komórkowego. Warto wspomnieć, że taka e-gazeta nie będzie się różniła lay-out’em od tradycyjnej prasy. Układ artykułów, podział na kolumny, będą takie same jak na papierze. Za elektroniczną gazetą przemawiają względy ekonomiczne – według specjalistów publikacja elektroniczna może być o blisko 1/3 tańsza niż tradycyjna.

KIESZONKOWE CZYTNIKI

Banki w Polsce mogą korzystać z nowego systemu, który pozwala zrezygnować z uwierzytelniania transakcji internetowych poprzez hasła lub kody przysyłane SMS-em. W mikroprocesor karty wbudowana jest aplikacja, która pozwala uzyskiwać jednorazowe kody do potwierdzania transakcji. Kody generuje specjalny czytnik, do którego należy włożyć własną kartę z mikroprocesorem i wbić kod PIN. W przeszłości dla uruchomienia zdalnego dostępu do swoich aplikacji, banki opierały się na hasłach statycznych. Jednakże z uwagi na rozwijające się techniki fałszerstw ten system uwierzytelniania jest mniej bezpieczny.

Zdalne uwierzytelnienia karty opiera się na aplikacji, która generuje jednorazowe hasła oparte na poufnej informacji przechowywanej w mikroprocesorze. Kieszonkowe przenośne czytniki kart spełniające standard EMV stanowią najbardziej obiecują...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: