Na co zwracać uwagę przy zakupie domu lub mieszkania?

Nieruchomości

Od kilkunastu miesięcy trwa boom na rynku nieruchomości. Liczba kredytów hipotecznych udzielanych w Polsce jest najwyższa od 6 lat. Czy w parze z dużą liczbą nowo powstających budynków idzie też wysoka jakość?

Fot. Pixabay.com

Od kilkunastu miesięcy trwa boom na rynku nieruchomości. Liczba kredytów hipotecznych udzielanych w Polsce jest najwyższa od 6 lat. Czy w parze z dużą liczbą nowo powstających budynków idzie też wysoka jakość?

Na co zwracać uwagę przy zakupie #dom lub #mieszkanie?

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku oddano do użytku ponad 178 tys. nowych mieszkań, o 9,1% więcej niż w roku ubiegłym. Wydano także znacznie więcej pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem budowlanym – ponad 250 tys., czyli o 18,3% więcej niż w roku 2016. Według wstępnych danych GUS w styczniu 2018 oddano do użytkowania 13561 mieszkań.Korzystne warunki rynkowe i ogólna sytuacja gospodarcza zachęcają do inwestycji w nieruchomości. Chętniej decydujemy się na zmianę mieszkania, budowę domu lub zakup lokali pod wynajem. Obok kwestii finansowych kluczową rolę odgrywa dla nas lokalizacja budynku, rozkład czy połączenia komunikacyjne. Wciąż mamy jednak stosunkowo niską świadomość w zakresie kontroli jakości materiałów i metod wykorzystywanych do budowy domów lub bloków. Izolacja termiczna czy akustyka budynku nie są widoczne przy odbiorze technicznym. Co więcej, o tak istotne kwestie jak ciepło, ciszę, dobrą jakość powietrza, a przede wszystkim niskie rachunki za ogrzewanie i chłodzenie w naszym przyszłym domu czy mieszkaniu musimy zadbać znacznie wcześniej.

Izolacja termiczna gwarantem komfortu

 Czy przy wyborze mieszkania lub domu i porównywaniu ofert od różnych deweloperów zadajemy pytanie o rodzaj materiału, który zostanie użyty do ocieplenia budynku? Warto mieć świadomość, że są tacy inwestorzy, którzy nie myślą w kategoriach korzyści długofalowych, skupiając się na jak najniższym koszcie realizacji projektów tu i teraz. To przynosi ogromne straty w dłuższym terminie – finansowe (wyższe rachunki), ale przede wszystkim zmniejsza się komfort użytkowania mieszkania lub domu, w którym zimą jest za zimno, a latem za gorąco. – Budynki o niskim zapotrzebowaniu na energię charakteryzują się doskonałą izolacyjnością przegród, którą uzyskujemy dzięki odpowiednio dobranej pod względem jakości (niskiej lambdy) i grubości warstwie izolacji. Wybór materiału izolacyjnego decyduje także o kwestiach związanych z bezpieczeństwem czy trwałością parametrów. Dla przykładu produkty z wełny mineralnej, w odróżnieniu od tańszych rozwiązań, są całkowicie niepalne, nie zmieniają swoich wymiarów pod wpływem temperatury, nie podlegają korozji biologicznej i co najważniejsze – nie zmieniają swoich właściwości termoizolacyjnych w czasie – mówi Anna Gil, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

Jakim powietrzem będziesz oddychał w nowym domu?

 Coraz głośniej mówimy o potrzebie zdrowego powietrza w miastach, a czy dbamy o nie w naszych domach? Mało kiedy zdajemy sobie sprawę, że projekt budynku i zastosowane w nim rozwiązania w dużym stopniu wpływają na jakość powietrza i nasze zdrowie. Zbyt niska wilgotność w pomieszczeniach ma niekorzystny wpływ na błony śluzowe (utrudnia oddychanie), a zbyt wysoka sprzyja tworzeniu się na ścianach grzybów. Tu także komfort zależy od naszych decyzji przy wyborze gotowych inwestycji czy materiałów do budowy własnego domu. – Właściwy projekt, zastosowanie odpowiednich materiałów i rozwiązań gwarantują, że budynek jest szczelny powietrznie, dzięki temu jak najmniej ciepła ucieka przez dach i ściany. Dom powinien także „oddychać”, dzięki zastosowaniu materiałów i rozwiązań umożliwiających odprowadzanie wilgoci z przegród budowlanych. – zapewnia ekspert ISOVER.

Komfortowa cisza to bardziej kwestia izolacji, a nie sąsiadów

 Aspekt ciszy w mieszkaniach w bloku czy domach wielorodzinnych wiążemy najczęściej z sąsiadami – czy mają dzieci, zwierzęta itp., a to nie od nich powinniśmy uzależniać nasz komfort. Aby do mieszkania nie dochodziły niepożądane dźwięki, niezbędna jest prawidłowa izolacja akustyczna, o którą należy zadbać już na etapie projektu budynku i wyboru rozwiązań i materiałów izolacyjnych. Co więcej, wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach jednorodzinnych nie istnieją – w polskiej normie mówi się jedynie o zaleceniach. Kiedy zatem decydujemy się na zakup oferty od dewelopera, dobrze jest upewnić się, w jaki sposób i jakimi materiałami zostanie zapewniony aspekt izolacji akustycznej. – Musimy mieć świadomość, że istnieją materiały dedykowane izolacji akustycznej, np. wełna mineralna, dzięki włóknistej strukturze doskonale pochłania dźwięki powietrzne, doskonale sprawdza się również wbudowana w przegrody budowlane, np. jako wypełnienie ścian działowych suchej zabudowy – podpowiada ekspert ISOVER.Kiedy zatem decydujemy się na inwestycję – zakup domu czy mieszkania, która wiąże się z dużym nakładem finansowym, niejednokrotnie rozłożonym na kilkadziesiąt lat, warto mieć pewność, że jakość, za którą płacimy jest adekwatna do ceny. Z tego powodu warto sprawdzić i dopytać o kwestie, które – chociaż niewidoczne – będą miały wpływ na komfort, zdrowie i samopoczucie w naszym wymarzonym miejscu na ziemi.

Źródło: ISOVER

Udostępnij artykuł: