Premier: nie jest brane pod uwagę czasowe zniesienie handlu w niedzielę

Gospodarka

Nie jest brane pod uwagę czasowe zniesienie handlu w niedzielę - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

sklep, koronawirus
Fot. stock.adobe.com/Maria Sbytova

Nie jest brane pod uwagę czasowe zniesienie handlu w niedzielę - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.


"Na razie nie jest brane pod uwagę takie rozwiązanie" - powiedział. 

Czytaj także: Zakaz handlu w niedzielę zniknie? Handlowcy popierają pomysł i proszą o zniesienie godzin dla seniorów >>>

Senat chce przywrócenia handlu w niedzielę

Tymczasem Senat wniesie do Sejmu projekt ustawy, zakładającej przywrócenie handlu w niedzielę na okres epidemii i 90 dni po niej. Za przedłożeniem projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych opowiedziało się 45 senatorów, 43 było przeciw.

W trakcie prac sejmowym nad projektem, Senat będzie reprezentowany przez Adama Szejnfelda (KO).

W projekcie proponuje się "zniesienie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie do 90. dnia następującego po odwołaniu tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni, zakazu handlu w niedziele, wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele".

Proponowane rozwiązanie ma przyczynić się do poprawy kondycji finansowej branży handlowej, zwiększenia płynności towarów, zagwarantowania miejsc pracy oraz poprawy komfortu pracy i zarazem dokonywania zakupów, a ponadto podnieść poziom bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa oraz ułatwić zachowywanie dystansu społecznego.

Zgodnie z projektem pracownikowi przysługiwałyby dwie niedziele wolne w ciągu czterech, następujących po sobie.  Projekt zakłada, że nowela weszłaby w życie 14 dni po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw

Przedsiębiorcy apelują o zniesienie zakazu handlu w niedzielę

O zniesienie zakazu handlu w niedzielę w czasie stanu epidemii oraz przez 180 dni po jego zniesieniu apelowała wcześniej m.in. Rada Przedsiębiorczości.  Przed tygodniem szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że rząd analizuje postulat przywrócenia handlu w niedziele w związku z pandemią koronawirusa.

Jeżeli propozycja zostałaby przyjęta przez Senat, trafiłby do Sejmu jako senacki projekt nowelizacji.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: