Na emeryturę może oszczędzać już 16-latek

Mój plan emerytalny

Młoda kobieta trzymająca skarbonkę
Fot. stock.adobe.com/s_l

Im wcześniej rozpoczyna się proces oszczędzania na emeryturę, tym większa szansa na zgromadzenie satysfakcjonującego kapitału. Okazuje się, że odkładać pieniądze na poczet przyszłej emerytury może już nawet 16-latek, jeśli uzyskuje dochody.

Według danych #KNF za 2017 r. pieniądze na przyszłą emeryturę odkładało ponad 83 tys. osób młodych, do 30 roku życia #emerytury #IKE #IKZE

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego za 2017 r. pieniądze na przyszłą emeryturę odkładało ponad 83 tys. osób młodych, do 30 roku życia.

– IKE i IKZE to przede wszystkim rozwiązania elastyczne i uniwersalne. Pieniądze w ich ramach może odkładać zarówno pracujący i zarabiający 16-latek, jak i emeryt. Teoretycznie w ramach jednej rodziny mogą to być wszystkie pokolenia: rzeczony 16-latek, jego rodzice, ale również dziadkowie. Co ważne, każda z tych osób może oszczędzać i pomnażać swój emerytalny kapitał na tych samych, preferencyjnych warunkach. Emerytura to kwestia międzypokoleniowa, im wcześniej o niej pomyślimy tym więcej szans na zebranie odpowiednich środków na jesień życia, ale dzięki odpowiedniej konstrukcji rozwiązań emerytalnych, korzyści i sens ekonomiczny z oszczędzania są w każdym wieku. Zatem nawet jeśli ktoś późno się zdecydował, to i tak może skorzystać – on na emeryturze lub jego rodzina, dziedzicząc środki bez konieczności odprowadzania podatku od spadków i darowizn – wyjaśnia Mateusz Szyłko z Esaliens TFI.

Preferencyjne warunki oszczędzania na emeryturę

Oszczędzanie i pomnażanie kapitału w ramach rozwiązań z trzeciego filara emerytalnego przebiega na preferencyjnych warunkach. Zarówno IKE, jak i IKZE pozwalają uniknąć 19% podatku od dochodów kapitałowych (tzw. podatku Belki). Dodatkowo IKZE pozwala odpisywać wpłatę od podstawy opodatkowania dochodu. Oszczędności zgromadzone w ramach IKE i IKZE mogą być też przekazane wybranym osobom albo dziedziczone. Nie wymaga to odprowadzania podatku od spadków i darowizn.

By skorzystać w pełni z wszystkich dobrodziejstw rozwiązań trzeciofilarowych, trzeba mieć ukończone 65. lat w przypadku IKZE lub 60 lat w przypadku IKE, a także dokonywać wpłat na prowadzone konto przez pięć dowolnych lat kalendarzowych. Oszczędzający w ramach IKE mają tutaj do wyboru alternatywną ścieżkę – zachowają przywileje również wtedy, gdy ponad 50% środków wpłacili na konto emerytalne na pięć lat przed złożeniem wniosku o wypłatę.

Zgodnie z danymi Komisji Nadzoru Finansowego swój kapitał emerytalny z IKE budowało w ubiegłym roku 951 576 Polaków, natomiast z IKZE oszczędzały 690 944 osoby. Łączna wartość aktywów zgromadzonych w ich ramach w tym czasie osiągnęła kwotę 9 667 486 000 PLN.

Źródło: Informacja prasowa

 

 

Udostępnij artykuł: