Na najlepszej rocznej lokacie już tylko 3,7%

Finanse i gospodarka

Oprocentowanie lokat nadal spada. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że obecnie nie znajdziemy już rocznej lokaty bez gwiazdek z oprocentowaniem wynoszącym 4%. Natomiast w przypadku innych okresów, pozostały już tylko pojedyncze oferty przekraczające ten poziom.

Oprocentowanie lokat nadal spada. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że obecnie nie znajdziemy już rocznej lokaty bez gwiazdek z oprocentowaniem wynoszącym 4%. Natomiast w przypadku innych okresów, pozostały już tylko pojedyncze oferty przekraczające ten poziom.

Polacy są coraz bardziej rozczarowani niskim oprocentowaniem lokat bankowych. Według NBP, już trzeci miesiąc z rzędu spada kwota depozytów gospodarstw domowych. Nie ma w tym niczego dziwnego jeśli przyjrzymy się obecnym ofertom i weźmiemy pod uwagę, że Polacy przyzwyczaili się do procentownia rzędu 5% czy 6%. Tymczasem obecnie nie znajdziemy już lokaty rocznej (bez gwiazdek) przynoszącej odsetki w wysokości 4%. Najlepsze oferty mają oprocentowanie wynoszące 3,7%, jednak nie ma ich za wiele. Większość ofert (aż 20 z 33) lokat na 12 miesięcy ma oprocentowanie niższe niż 3%.

W przypadku krótszych okresów - na 3 i 6 miesięcy - warunki są zwykle jeszcze słabsze. Podczas gdy przeciętne oprocentowanie lokat rocznych wynosi 2,8% to półrocznych 2,66%, a 3-miesięcznych tylko 2,55%. Należy jednak dodać, że wśród nich zdarzają się także wyjątki. Dla przykładu w Getin Online oprocentowanie lokaty półrocznej to 4,05%. Jest to obecnie jedyny bank, w którym na krótkoterminowej lokacie bez gwiazdek można uzyskać oprocentowanie równe lub wyższe niż 4%.

W przypadku lokat długoterminowych (2-letnich) poziom 4% przekraczają oferty dwóch banków. We wspomnianym już Getin Online oprocentowanie wynosi 4,5%, a w FM Bank 4,05%. Polacy jednak niechętnie decydują się zamrozić oszczędności na tak długi czas. Preferują więc lokaty krótkoterminowe.

Osoby, którym kończą się obecnie lokaty zakładane przed rokiem, czy nawet jeszcze kilka miesięcy temu, coraz częściej nie decydują się na ich przedłużenie na kolejny okres. Poszukują alternatywnych produktów oszczędnościowych, które będą bezpieczne ale i przyniosą im większe korzyści. Dane pokazują, że coraz większą popularnością cieszą się więc fundusze inwestycyjne.  Według Analiz Online, w maju napłynęło do nich 2,9 mld zł. Najwięcej z tej kwoty trafiło do funduszy dłużnych, które w minionych miesiącach wypracowywały bardzo atrakcyjne stopy zwrotu. Niestety takie wyniki w najbliższym czasie najprawdopodobniej się nie powtórzą. Fundusze obligacji skarbowych mogą wręcz przynieść straty.

Znacznie lepszą alternatywą dla lokat wydają się więc produkty strukturyzowane. Są bezpieczniejsze niż fundusze, gdyż zwykle dają gwarancję, że w najgorszym przypadku klient odzyska całą zainwestowaną kwotę. Dodatkowo dają także szansę na atrakcyjne zyski. Zakończone w ostatnim czasie produkty przynosiły zyski przekraczające nawet 10% w skali roku.
130621.expander.tabele.01.539x576

Jarosław Sadowski
Główny Analityk
Expander

Udostępnij artykuł: