Na początku czerwca więcej aktywnych działalności gospodarczych niż przed pandemią koronawirusa

Firma

W Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) na początku czerwca zarejestrowanych było 2,48 mln aktywnych działalności gospodarczych, o ok. 2 tys. więcej niż 11 marca br., czyli w dniu ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego związanego z COVID-19, podało Ministerstwo Rozwoju.

Przedsiębiorcy
Fot. stock.adobe.com/Blue Planet Studio

W Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) na początku czerwca zarejestrowanych było 2,48 mln aktywnych działalności gospodarczych, o ok. 2 tys. więcej niż 11 marca br., czyli w dniu ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego związanego z COVID-19, podało Ministerstwo Rozwoju.

W #CEIDG na początku czerwca zarejestrowanych było 2,48 mln aktywnych działalności gospodarczych, o ok. 2 tys. więcej niż 11 marca, czyli w dniu ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego związanego z #COVID19 #koronawirus #firmy

"Pierwsze pozytywne dane dotyczące aktywności polskich przedsiębiorstw zaczęły się pojawiać już w kwietniu. W maju mieliśmy do czynienia z kontynuacją tego trendu, a najnowsze, czerwcowe informacje, jakie pochodzą z rejestru CEIDG, wskazują na to, że jest nawet lepiej niż na początku roku. To oznacza, że po krótkotrwałym spadku aktywności, nasi przedsiębiorcy zaczynają sobie coraz lepiej radzić w nowej normalności" - powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie.

Najnowsze dane z rejestru CEIDG

Najnowsze dane z rejestru CEIDG wskazują, że zarejestrowanych jest obecnie 2 480 214 aktywnych działalności gospodarczych. To o ok. 2 tys. więcej niż 11 marca br., czyli w dniu ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego związanego z COVID-19. I więcej niż na początku 2020 r. (stan na 1-2 stycznia) kiedy 2,460 mln firm (zarejestrowanych w CEIDG) prowadziło własną działalność gospodarczą, przypomina MR.

Czytaj także: Firmy coraz lepiej oceniają swoją płynność finansową, mniej planuje zwolnienia >>>

"Najnowsze dane z CEIDG stanowią kontynuację trendu z maja i ostatnich tygodni kwietnia. Wówczas pojawiły się pierwsze pozytywne informacje dotyczące spadku liczy zawieszeń i wzrostu aktywnych działalności gospodarczych" - czytamy dalej w komunikacie.

Z danych CEIDG wynika, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych w naszym kraju wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln.

CEIDG to rejestr firm, w którym codziennie wprowadzane są przez przedsiębiorców zmiany, m.in. dot. zawieszenia działalności gospodarczej - z datą wsteczną - lub uruchomienia działalności gospodarczej z datą przyszłą. CEIDG odnotowuje największą liczbę wniosków o zawieszenie zazwyczaj z końcem każdego miesiąca.

Zawieszenie działalności gospodarczej

MR przypomina, że z mechanizmu zawieszenia działalności gospodarczej, osoba ją prowadząca może skorzystać w każdej chwili. Działalność gospodarczą można także zawiesić z datą wsteczną bądź przyszłą.

Przedsiębiorca zwolniony jest wówczas z:

*·        płatności składek ZUS,

*·        zaliczek na podatek dochodowy,

*·        nie musi też składać deklaracji ZUS, ani VAT.

Swoją działalność gospodarczą mogą zawiesić:

-  przedsiębiorcy, który nie zatrudniają pracowników; 

-  przedsiębiorcy, których pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorcy nie wolno prowadzić firmy ani osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czytaj także: Jak uratować firmę, 100 porad od Polski Bezgotówkowej >>>

Ma prawo natomiast:

*·        wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów;

*·        przyjmować należności (jest też obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej);

*·    osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, podkreśla MR.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: