Na świecie drożeją ubezpieczenia

Gospodarka

W IV kwartale 2018 roku średnie ceny ubezpieczeń na świecie wzrosły o 2 proc. - wynika z cyklicznego raportu Marsh Global Insurance Market Index.

Ubezpieczenia
Fot. stock.adobe.com/Worawut

W IV kwartale 2018 roku średnie ceny ubezpieczeń na świecie wzrosły o 2 proc. - wynika z cyklicznego raportu Marsh Global Insurance Market Index.

Regina Skibińska: W skali globalnej ceny ubezpieczeń majątkowych wzrosły średnio o prawie 4 proc. @PIU_org_pl

Wzrost z ostatniego kwartału ubiegłego roku był najwyższy od 2012 r.  Raport firmy Marsh pokazuje, że w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku po raz pierwszy wszystkie regiony na świecie odnotowały wzrost stawek ubezpieczeniowych w tym samym czasie.

W Europie lepiej niż na Pacyfiku

Największy wzrost cen, bo aż dziesięcioprocentowy, został odnotowany w regionie Pacyfiku. Polisy drożeją tam od siedmiu kwartałów.W Wielkiej Brytanii, Europie kontynentalnej i Ameryce Łacińskiej ubezpieczenia też drożeją, ale znacznie wolniej. Wzrost stawek wyniósł tam co najmniej 1 proc. Najbardziej widoczny jest w ubezpieczeniach majątkowych, gdzie ryzyko rośnie i ceny poszły w górę o 3,1 proc.W USA generalnie wzrost stawek również jest niewielki. Wyjątek stanowią ceny polis majątkowych. które poszły w górę. O 0,6 proc. spadły natomiast ceny polis cyber, które coraz bardziej zyskują na znaczeniu. Stawki w tych ubezpieczeniach od 2016 r.  wahają się o 2 proc. w dół i 2 proc. w górę.

Polisy majątkowe drożeją najbardziej

W skali globalnej ceny ubezpieczeń majątkowych wzrosły średnio o prawie 4 proc.,  przekraczając nieznacznie stawki odnotowane w ostatnich trzech kwartałach. Ma to związek z występowaniem katastrof naturalnych.W Polsce podwyżki ubezpieczeń majątkowych odczuło wiele firm, zwłaszcza  takich, z którymi wiąże się zwiększone ryzyko, gdyż są z branż trudnych do ubezpieczenia (np.  magazyny wysokiego składowani, sektor drzewny i meblowy, branża hodowlana) oraz które odnotowały już szkody. Ewentualne dalsze podwyżki zależeć będą od wyników finansowych za 2018 rok.

Tanieją ubezpieczeniach od następstw nieszczęśliwych wypadków

Odwrotną tendencję widać w ubezpieczeniach od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ceny tych polis spadły średnio o prawie 1 proc., co nie jest nowością, gdyż spadek ten rozpoczął się już w 2013 r.Średnie stawki linii finansowych i profesjonalnych wzrosły we wszystkich regionach świata, zwłaszcza w Australii. Wzrost cen obejmował głównie ubezpieczenia dla władz spółek D&O.
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: