Na wynajmie najlepiej zarobisz we Wrocławiu i Łodzi

Inwestycje / Nieruchomości

Przeciętna rentowność wynajmu mieszkań w dużych miastach nie przekracza 5%. Zyskowność zakupu mieszkania na wynajem topnieje już od ponad dwóch lat. Chcąc zarobić więcej, warto rozejrzeć się za lokalem we Wrocławiu i Łodzi.

Panorama Wrocławia
Fot. stock.adobe.com/mbanaszk

Przeciętna rentowność wynajmu mieszkań w dużych miastach nie przekracza 5%. Zyskowność zakupu mieszkania na wynajem topnieje już od ponad dwóch lat. Chcąc zarobić więcej, warto rozejrzeć się za lokalem we Wrocławiu i Łodzi.

#BartoszTurek: Z raportu #AMRON-SARFiN wynika, że najsłabsze zwroty daje zakup mieszkania na wynajem w Poznaniu i Warszawie @mieszkanicznik

Najnowszy raport AMRON-SARFiN po raz kolejny pokazał, że ceny zakupu mieszkań rosną w większości przypadków szybciej niż stawki za wynajem. W efekcie spada rentowność wynajmu. Podczas gdy na początku 2018 roku średnia rentowność wynajmu 2-pokojowego lokum w jednym z 6 dużych polskich miast wynosiła jeszcze 5%,to dziś jest to 4,8%.Kalkulacje zakładają zachowawczo, że mieszkanie jest wynajęte przez 10,5 miesięcy w skali roku. Do tego właściciel rozlicza się z fiskusem za pomocą ryczałtu o stawce 8,5%, a do tego koszty utrzymania lokalu są w Warszawie na poziomie 10 zł za m kw.W pozostałych miastach założono stawkę 8 zł za m kw. Szacunki nie uwzględniają więc kosztów transakcyjnych, zakładania rezerw na odświeżenie lokalu ani kosztów wyposażenia lokum i szukania najemców.Kalkulacje są więc jedynie poglądowe, a faktyczny zysk, który może zrealizować inwestor na tym rynku może być zarówno znacznie wyższy (np. dzięki sprawnemu zarządzaniu, ograniczaniu kosztów i optymalizacji podatkowej) jak i niższy. 

Warto szukać

Oczywiście sytuacja jest w poszczególnych miastach zróżnicowana. I tak z najnowszego raportu AMRON-SARFiN wynika, że najsłabsze zwroty daje zakup mieszkania na wynajem w Poznaniu i Warszawie. W stolicy województwa wielkopolskiego w 1 kwartale br. za metr lokalu trzeba było zapłacić ponad 6,2 tys. zł, a do kieszeni wynajmującego lokal dwupokojowy trafiało przeciętnie prawie 1,3 tys. zł miesięcznie. W efekcie można oszacować rentowność wynajmu 45-metrowego lokalu na około 4,1%.W Warszawie co prawda stawki za wynajem są znacznie wyższe – czynsz netto płacony przez najemców wynosi prawie 1,8 tys. zł miesięcznie (do tego oczywiście dochodzą opłaty administracyjne i licznikowe), ale za metr trzeba zapłacić ponad 8,2 tys. zł. Potencjalna rentowność wynajmu jest więc tylko nieznacznie wyższa – 4,4%.

Łódź i Wrocław

Na drugim biegunie znajdziemy Łódź i Wrocław, w których wciąż przeciętna rentowność przekracza 5%. W pierwszym przypadku powodem są relatywnie niskie ceny metra. Chcąc kupić mieszkanie trzeba liczyć się ze stawką na poziomie 4,3 tys. zł za m kw. Wynajem natomiast kosztuje bez mała tyle ile w Poznaniu – prawie 1,2 tys. zł miesięcznie.We Wrocławiu wysoka rentowność to pokłosie wysokich stawek za wynajem. Miesięczny czynsz netto płacony przez najemców wynosi prawie 1,6 tys. zł miesięcznie  - wynika z raportu AMRON-SARFiN. To w połączeniu z ceną metra lokalu na poziomie poniżej 6,5 tys. zł pozwala zarobić na wynajmie ponad 5% w skali roku.
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: