Nadal brak porozumienia na linii rząd – samorząd

Samorząd

11 stycznia 2012 w ramach zespołu finansowego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu odbyło się się spotkanie zainteresowanych stron. Kompromisu jednak nie osiągnięto.

11 stycznia 2012 w ramach zespołu finansowego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu odbyło się się spotkanie zainteresowanych stron. Kompromisu jednak nie osiągnięto.

W rozmowach wzięli udział: wiceministrowie finansów Hanna Majszczyk i Ludwik Kotecki oraz ze strony samorządów - Ryszard Grobelny - prezydent Poznania i przedstawiciele największtch korporacji JST - UMP, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Gmin Wiejskich.

Spór dotyczy próby obniżenia deficytu sektora samorządowego, a co za tym idzie deficytu całego kraju. W grudniu 2011 roku rząd przedstawił plan na zniwelowanie zadłużenia, który zaklada, że w 2012 roku deficyt sektora samorządowgo nie może przekroczyć 10 mld zł, w 2013 - 9 mld zł, a w 2014 - docelowego poziomu 8 mld zł.

Samorządowcy uważają, że jest to niemożliwe w tak krótkim czasie, tym bardziej, że rząd obciąża jednostki samorządu terytorialnego nowymi zobowiązaniami, nie zakladając wystarczających finansów na ich pokrycie. Dodatkowo rząd nie próbuje samodzielnie wygenerować oszczędności, tylko zrzuca ten problem na barki samorządów.

Rząd zakłada, że jeśli budżety samorządów pokażą, że założone progi zadłużenia mogą zostać przekroczone, uruchomiona zostanie drastyczna procedura sanacyjna, która zmusi część jednostek do ograniczenia wydatków - szczególnie tych na inwestycje.

Przedstawiciele jts na wczorajszym spotkaniu zaproponowali kompromisowe rozwiązania, nad ktorymi ma pochylić się strona rządowa. Następne spotkanie odbędzie się w najbliższą środę.

Źródło: www.samorzady.pb.pl

Udostępnij artykuł: