Nadchodzące wybory osłabiają złotego

Komentarze ekspertów

Na rynku złotego w tej chwili dominują dwa tematy. Problemy Chin i powiązane z tym opóźnienie podwyżki stóp procentowych w USA oraz nadchodzące wybory parlamentarne w Polsce. Analitycy nie do końca wiedzą, które deklaracje są tylko obietnicami wyborczymi, a które mogą zostać realnie wykonane, co powoduje wzrost ryzyka a tym samym osłabia złotego.

W nocy poznaliśmy dane na temat chińskiego PKB. Wynik 6,9% jest ciężki w interpretacji. Z jednej strony to mniej niż docelowe 7%, do którego dąży tamtejsza władza. Z drugiej strony analitycy spodziewali się, że do wymarzonego przez partię poziomu zabraknie 0,1% więcej. Za wzrost gospodarczy coraz bardziej odpowiada konsumpcja wewnętrzna niż eksport. Potwierdzają to pozostałe dane. Sprzedaż detaliczna rośnie o 10,9% wobec oczekiwań o 10,8%. Z drugiej strony produkcja przemysłowa wzrosła zaledwie o 5,7% wobec oczekiwań o 6%. Dane te uważane są za lepsze od oczekiwań, aczkolwiek trafniejszym określeniem w tym wypadku jest mniej złe. Po publikacji na rynkach głównych efektem było wstrzymanie spadków cen surowców. Dane te nie są jednak na tyle dobre by samodzielnie przełamać obecny trend.

W weekend odbędą się w Polsce wybory. Ciężko obecnie stwierdzić jak zachowa się złoty po wyborach. Z jednej strony, obecne ryzyko polityczne ciąży złotemu, który umacnia się wobec głównych walut mniej niż pozostałe waluty naszego regionu. Z drugiej strony wcale ogłoszenie wyników nie musi umocnić rodzimej waluty. Obecnie faktycznie złotemu ciąży strach przed realizacją obietnic wyborczych potencjalnego zwycięzcy/zwycięzców. Nie wykluczone jednak, że sam fakt zakończenia stanu niepewności nie zlikwiduje tego czynnika. Często jest tak, że część z instytucji do końca łudzi się, że wyniki wyborów nie będą takie jak mówią sondaże, czego doskonałym dowodem były wybory prezydenckie. Po ogłoszeniu wyników rynki gwałtownie osłabiły złotego pomimo tego, że patrząc na badania opinii publicznej wynik nie mógł być zaskoczeniem.

Dodatkowym problemem jest typowe przed wyborami podnoszenie poprzeczki. Dobrym przykładem jest tutaj prezydent, który właśnie obiecał “rozsądne rozwiązanie dla kredytobiorców frankowych”. Nie ma oczywiście żadnych detali tego projektu, wiemy tylko, ze pomysły rządu są bardzo złe i nie jest on w stanie rozwiązać tego problemu. Projekt w deklaracjach jest oczywiście absolutnie sprzeczny. Z jednej strony padło zapewnienie, że kredytobiorcy frankowi nie znajdą się w lepszej sytuacji niż złotowi. Z drugiej strony padła zapowiedź, że projekt nie będzie tak nieopłacalny ani dla banków ani dla kredytobiorców jak rozważane propozycje 50/50 czy 90/10. Tak naprawdę ta ostatnia deklaracja ma największy wpływ na rynki finansowe. Skoro już rozwiązanie 50/50 silnie uderza w banki to aż strach pomyśleć czym jest owy “kompromis”. Im więcej tego typu potencjalnie ryzykownych finansowo pomysłów usłyszymy przed wyborami ze wszystkich stron, tym słabszy powinien być złoty.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

  • 14:00 – Polska – sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa,

EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 19.07.2015 do 19.10.2015

151019.eur

Kurs EUR/PLN od połowy sierpnia znajduje się w trendzie bocznym. Po osiągnięciu maksimum na poziomie 4,2600, przeszedł w fazę korekty po czym znów zawraca. Dla ruchu w górę najbliższym oporem jest poziom 4,2600 gdzie znajdowało się ostatnie maksimum lokalne. W przypadku spadków kolejne wsparcie stanowi linia łącząca minima lokalne na 4,2100 a następnie minima w okolicach 4,1550-4,1600.

CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 19.07.2015 do 19.10.2015

151019.chf

Kurs CHF/PLN przeszedł w trend wzrostowy. Po przebicia testowanej linii oporu na 3,8950 kolejnym istotnym oporem są okolice 3,9400 gdzie znajdują się ostatnie ważne maksima. W przypadku osłabienia kursu wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 3,8650, a następnie ostatnie minimum, czyli 3,8090.

USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 19.07.2015 do 19.10.2015

151019.usd

Kurs USD/PLN Znajduje się w trendzie bocznym. Dla ruchu w górę najbliższym oporem jest linia łącząca ostatnie maksima na 3,8100. dla ewentualnego ruchu w dół najbliższym wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 3,6800.

GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 19.07.2015 do 19.10.2015

151019.gbp

Kurs GBP/PLN podąża w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Najbliższymi ograniczeniami dla wzrostu kursu są jest linia łącząca maksima lokalne na 5,7650. W przypadku dalszych  spadków ważnym wsparciem jest 5,6600 czyli ostatnie minimum.

Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Udostępnij artykuł: