Nadszedł czas na długoterminowe lokaty?

Polecamy

W mediach coraz częściej mówi się o tym, że w 2012 r. w Polsce mogą zostać obniżone stopy procentowe. Expander zwraca także uwagę na to, że w przyszłym roku jednodniowa kapitalizacja przestanie chronić przed podatkiem Belki. W rezultacie w najbliższym czasie należy się spodziewać zwiększonego zainteresowania lokatami długoterminowymi. Największym wzięciem będą zapewne cieszyły się te o długim okresie i gwarantujące brak podatku nawet po zmianie przepisów.

Obecnie coraz więcej mówi się o możliwości obniżek stóp procentowych w Polsce w przyszłym roku. Gdyby tak się stało w ślad za stopami NBP zapewne podążyłoby oprocentowanie bankowych depozytów. Z tego względu część oszczędzających może zdecydować się na założenie długoterminowych lokat o stałym oprocentowaniu. W ten sposób zyskają bowiem pewność, że np. przez rok odsetki z ich lokat nie spadną.

Dodatkowy boom na długoterminowe lokaty może spowodować zmiana przepisów dotyczących zmian w sposobie naliczania podatku Belki. W tej chwili nie wiadomo jeszcze czy lokaty antybelkowe założone przed wejściem w życie nowych przepisów będą do końca swojego okresu chroniły przed podatkiem. Niestety wiele wskazuje na to, że nie będą. Najprawdopodobniej wszystkie odsetki skapitalizowane od kwietnia 2012 r. będą obciążane podatkiem naliczanym na nowych zasadach.

Banki znalazły jednak rozwiązanie tego problemu. Getin Bank Online, Idea Bank i Meritum Bank oferują obecnie depozyty, na których gwarantują klientom brak podatku Belki do zakończenia lokaty. W tym celu stosują dwa rozwiązania. Getin i Idea większość odsetek należnych za cały okres lokaty wypłaci jeszcze w tym roku. Dzięki temu mogą naliczać podatek na obecnych zasadach. W Meritum Banku i na kolejnym depozycie Idea Banku klient otrzymuje gwarancję, że w przypadku wprowadzenia zmian przepisów podatkowych bank podwyższy oprocentowanie. Podwyżka będzie wynosiła dokładnie tyle, aby zrekompensować spadek odsetek spowodowany naliczeniem podatku.

Tego typu oferty będą zapewne zyskiwały na popularności w miarę zbliżania się terminu wejścia w życie nowych zasad podatkowych. Niewykluczone, że na rynku pojawią się kolejne oferty tego typu. Warto jednak pamiętać, aby nie kierować się wyłącznie chęcią uniknięcia podatku, lecz zawsze sprawdzać czy oferowane odsetki są rzeczywiście atrakcyjne. Dodatkowo decydując się na długoterminowy depozyt warto pieniądze podzielić na kilka części. Dla przykładu zamiast jednaj lokaty rocznej na kwotę 10 000 zł lepiej założyć dwie po 5 tys. zł. Wtedy w razie konieczności można zerwać przed terminem tylko jedną z nich.

Jarosław Sadowski
Analityk firmy Expander

Udostępnij artykuł: