Nagroda Nobla z ekonomii 2021 przyznana

Gospodarka

Kanadyjczyk David Card, Amerykanin Joshua Angrist i pochodzący z Holandii, ale pracujący w USA Guido Imbens zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii - ogłosiła w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

Ogłoszenie laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii 2021
Ogłoszenie laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii 2021 Źródło: nobelprize.org

Kanadyjczyk David Card, Amerykanin Joshua Angrist i pochodzący z Holandii, ale pracujący w USA Guido Imbens zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii - ogłosiła w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

David Card został doceniony przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk za empiryczny wkład w ekonomię pracy. Z kolei Joshua D. Angrist i Guido W. Imbens zostali wyróżnieni za merytoryczny wkład w analizę związków przyczynowych.

Czytaj także: Co wiemy o trzech ekonomicznych laureatach nagrody Nobla?

Imbens jest profesorem Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, Angrist wykładowcą Massachusetts Institute of Technology, a Card jest profesorem Uniwersytetu Kalifornii w Berkeley.

Rewolucja w badaniach empirycznych

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła, że tegoroczni laureaci nagrody "całkowicie przekształcili badania doświadczalne w dziedzinie nauk ekonomicznych" - podaje Associated Press.

Trzej badacze "wnoszą (do nauk ekonomicznych) nowe idee na temat rynku pracy i pokazują, jakie wnioski można wyciągnąć z doświadczeń naturalnych w obszarze przyczynowo-skutkowym. (...) Ich badania rozciągnęły się na inne dziedziny (nauki) i zrewolucjonizowały badania doświadczalne" - głosi komunikat jury nagrody.

Połowa finansowej wartości nagrody przypadła Cardowi, a jej reszta została podzielona między Angrista i Imbensa.

Urodzony w 1956 roku Card, który analizował od lat 90. wpływ pensji minimalnej, imigracji i wykształcenia na rynek pracy, został nagrodzony za "wkład w badania doświadczalne nad ekonomią pracy". Jego badania dowiodły, że wzrost płacy minimalnej nie pociąga za sobą wzrostu bezrobocia - relacjonuje AFP.

61-letni Angrist i 58-letni Imbens otrzymali nagrodę za wspólny "wkład metodologiczny do analizy przyczynowo-skutkowej".

"Studia Carda nad fundamentalnymi kwestiami społecznymi oraz metodologiczny wkład Angrista i Imbensa dowiodły, że eksperymenty naturalne są bogatym źródłem wiedzy" - powiedział szef Komisji Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Peter Fredriksson. "Ich badania znacząco poprawiły naszą zdolność do dawania odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące związków przyczynowych, co jest wielką korzyścią dla społeczeństwa" - dodał.

Czytaj także: Nagroda Nobla 2020 z ekonomii za badania nad teorią aukcji >>>

Przypomnijmy, iż nagroda Nobla z ekonomii jest to dodatkowa nagroda, o której nie wspomina w swoim testamencie Alfred Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Zasady jej nominacji i przyznawania są dokładnie takie same, jak w przypadku innych noblowskich dziedzin.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: