Najbardziej zaawansowana sieć światłowodowa w Serbii wystawiona na sprzedaż

Finanse i gospodarka

Na sprzedaż zostanie wystawiona najbardziej zaawansowana nowocześniejsza w Serbii szybka sieć światłowodowa o łącznej długości ponad 1200 km. W imieniu właściciela sieci, Targo Telekom LLC, sprzedaż zostanie przeprowadzona przez firmę Netbid Industrieauktionen AG należącą do międzynarodowej grupy Angermann Group.

Na sprzedaż zostanie wystawiona najbardziej zaawansowana nowocześniejsza w Serbii szybka sieć światłowodowa o łącznej długości ponad 1200 km. W imieniu właściciela sieci, Targo Telekom LLC, sprzedaż zostanie przeprowadzona przez firmę Netbid Industrieauktionen AG należącą do międzynarodowej grupy Angermann Group.

"Zakup nowoczesnej sieci światłowodowej w Serbii da inwestorom znakomitą możliwość skorzystania ze wzrostu serbskiego rynku - zarówno w segmencie konsumenckim, jak i klientów biznesowych" - podkreślił Timm Langenfeld, członek zarządu NetBid AG, Hamburg. Sieć szkieletowa o najwyższych szybkościach transmisji zarówno w ruchu wewnętrznym, jak i międzynarodowym umożliwia świadczenie usług na terenie całej Republiki Serbii, co wraz z jakością obsługi gwarantowaną przez Targo Telecom daje kluczową przewagę konkurencyjną. Choć pierwsi zainteresowani już rozpoczęli analizę due dilligence, postępowanie jest nadal otwarte dla innych potencjalnych nabywców. Sprzedaż zostanie przeprowadzona w drodze licytacji zaplanowanej na koniec 2014 roku.

Głównym elementem infrastruktury jest licząca 850 km sieć szkieletowa przecinająca Serbię z północy na południe i ze wschodu na zachód. Sieć łączy wszystkie główne miasta Serbii, dociera także do sąsiednich państw: Węgier, Bułgarii, Macedonii i Chorwacji. "Sieć szkieletowa, będąca pomostem pomiędzy środkową a południowo-wschodnią Europą oraz łącząca Serbię z praktycznie wszystkimi sąsiadami, ma olbrzymie znaczenie strategiczne" - powiedział Langenfeld. "Dzięki wysokiej pojemności może być ona interesująca m.in. dla międzynarodowych operatorów telekomunikacyjnych, operatorów usług, korporacji i instytucji rządowych".

Sprzedaż obejmie także "Metronet" - liczącą łącznie ok. 500 km sięć metropolitalną w aglomeracji belgradzkiej. Składa się na nią ok. 100 km sieci szkieletowej oraz ok. 400 km sieci dostępowej (tzw. "ostatniej mili") w technologii FTTH (Fiber To The Home). Dzięki niej już dziś na terenie aglomeracji z szerokopasmowego dostępu do Internetu może korzystać ok. 160 tys. gospodarstw domowych - spośród ok. 540 tys. istniejących, a rzeczywiście korzysta z niej ok. 6500 klientów indywidualnych i biznesowych. "Sieć FTTH umożliwia korzystanie z pełnego spektrum usług internetowych takich, jak szerokopasmowy dostęp do Internetu, łącza dedykowane czy telewizja IP" - podkreślił Langefeld.

Cała sieć jest zbudowana z najnowocześniejszych włókien optycznych G.655E ułożonych w podziemnej kanalizacji kablowej. Dane są przesyłane w technologii DWDM (Dense Wavelength Division Multiplex) - najbardziej zaawansowanej technologii transmisji danych, która umożliwia zwielokrotnienie pojemności włókna dzięki równoczesnemu przesyłaniu jednym światłowodem sygnałów o różnych długościach fali świetlnej. Dzięki temu sieć ma bardzo wysoką pojemność i bardzo wysokie szybkości transmisji sięgające 10 GB/s, które można dodatkowo zwiększyć do 40, a nawet do 100 Gb/s. "Biorąc pod uwagę ogromny potencjał rynkowy i najnowocześniejszy sprzęt oczekujemy, że cena zakupu wyniesie kilkadziesiąt milionów euro" - powiedział Langenfeld.

Sieć została zbudowana w latach w latach 2008-2012 przez Targo Telekom LLC, oddział Slovenian Nuba svetovanje in investiranje Group. W 2014 roku słoweńska firma-matka podjęła strategiczną decyzję o sprzedaży sieci, która zostanie przeprowadzona w drodze licytacji zorganizowanej przez specjalistyczną firmę marketingową Netbid AG. Zainteresowane strony mogą się kontaktować z:

Timm Langenfeld
Tel: +49 172 889 41 19
langenfeld@netbid.com
www.netbid.com

Udostępnij artykuł: