Najbogatsi mogliby wykupić całe miasta

Finanse i gospodarka

Najbogatszy człowiek w USA, a zarazem i na całym świecie, Bill Gates, którego majątek magazyn Forbes ocenia na 77,5 mld USD, byłby w stanie kupić wszystkie domy i mieszkania w Bostonie - wynika z raportu agencji nieruchomości Redfin.

Najbogatszy człowiek w USA, a zarazem i na całym świecie, Bill Gates, którego majątek magazyn Forbes ocenia na 77,5 mld USD, byłby w stanie kupić wszystkie domy i mieszkania w Bostonie - wynika z raportu agencji nieruchomości Redfin.

W stolicy Massachusetts jest ponad 414 tys. nieruchomości mieszkalnych, a ich szacunkowa wartość to 76,8 mld USD. Dla porównania trzeci w rankingu najbogatszych ludzi świata, Warren Buffett, którego majątek szacuje się na 63,6 mld USD, byłby w stanie nabyć wszystkie nieruchomości mieszkalne w Charlotte i jeszcze zostałoby mu ponad 7 mld USD.

Na jeszcze więcej mogłaby sobie pozwolić cała rodzina Waltonów - właścicieli sklepów Wal-Mart. Wartość ich majątku szacuje się na 154,8 mld USD. To więcej niż wartość wszystkich mieszkań i domów w Seattle (111,5 mld USD). Po zakupie całego Szmaragdowego Miasta rodzinny majątek skurczyłby się więc o 72%. Na tym nie koniec. Jak bowiem wynika z raportu firmy Redfin bracia Koch (wspólny majątek wart 86 mld USD) mogliby kupić wszystkie mieszkania i domy w Atlancie. Musieliby na to przeznaczyć ponad 78 mld USD. W zestawieniu znaleźli się również tacy krezusi jak: były burmistrz Nowego Jorku - Michael Bloomberg (z majątkiem wartym 31,8 mld USD wykupiłby wszystkie nieruchomości mieszkalne w Anaheim w Kalifornii), Jeff Bezos - właściciel spółki Amazon (kupiłby miasto Napa w Kalifornii za 29, 5mld USD) czy twórca portalu Facebook - Mark Zuckerberg (St. Paul w Minnesocie za 26,8 mld USD).

Z analizy firmy Redfin wynika ponadto, że rodzina Waltonów potencjalnie mogłaby kupić każde miasto w Stanach Zjednoczonych poza Nowym Jorkiem, Chicago, Los Angeles i San Francisco. Trzydziestu najbogatszych osób w USA, których łączny majątek wart byłby 582 mld USD, mogłoby kupić 6% (co trzynaste) wszystkich mieszkań i domów w całych Stanach. Dla porównania na giełdzie kwota ta wystarczyłaby jedynie na zakup 3-proc. udziału w każdej z 500. firm zgrupowanych w indeksie giełdowym S&P 500.

LICZBA TYGODNIA:

951 - tyle biurowców wybudowano w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat - wynika z raportu CBRE. W konsekwencji  podaż powierzchni biurowej zwiększyła się o 7 mln m kw.

NIERUCHOMOŚĆ TYGODNIA

140612.lions.miasta.445.247.01

Luksusowa rezydencja położona w Connecticut nad samym brzegiem oceanu. Na ponad 580 m kw. znajduje się 5 sypialni z łazienkami, przestronna kuchnia, pokój bawialny i zimowy, a także garaż na 2 samochody.
Cena: 3,3 mln USD
Lokalizacja: Madison, USA
Źródło: Wall Street Journal

CENY NIERUCHOMOŚCI NA ŚWIECIE: NORWEGIA
140612.lions.wykres.01.420x314

Źródło: Idea Bank SA oddział LION'S BANK w Warszawie

Udostępnij artykuł: