Najlepsze lokaty na rynku – gdzie opłaca się oszczędzać

Finanse i gospodarka

Choć oprocentowanie najlepszych lokat nie jest już tak atrakcyjne jak kilka miesięcy temu, nadal oczywiście lepiej trzymać oszczędności na lokatach niż w przysłowiowej skarpecie.

Choć oprocentowanie najlepszych lokat nie jest już tak atrakcyjne jak kilka miesięcy temu, nadal oczywiście lepiej trzymać oszczędności na lokatach niż w przysłowiowej skarpecie.

Niestety, oprocentowanie najlepszych obecnie depozytów jest dziś wyraźnie niższe niż jeszcze kilka miesięcy temu. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku na 10 najatrakcyjniejszych lokatach na 6 miesięcy można było zarobić średnio brutto 7,31 proc. Oznaczało to zyski na rękę w wysokości ok. 148 zł. Dziś taka średnia wynosi tylko 6,03 proc., a zyski jedynie ok. 122 zł. Podobnie jest w przypadku depozytów na wszystkie inne okresy. Niestety, wejście w życie nowych przepisów podatkowych "zabiło" lokaty z dzienną kapitalizacją, które pozwalały omijać podatek od zysków kapitałowych. Wskutek tego Polacy zarabiają na lokatach dużo mniej niż niegdyś.

120525.lokaty.01.550x298

Gdzie mimo wszystko znajdzie się najatrakcyjniejsze obecnie lokaty na rynku?

Oszczędzanie krótkoterminowe

Gdzie oszczędzać krótkoterminowo? Lokaty na 1 miesiąc nie są godne uwagi. Inaczej niż depozyty na 2, 3 czy 4 miesiące. Ich oprocentowania sięgają nawet 9 proc. Produkty ze szczytów rankingów nie są jednak dostępne dla wszystkich i w nieograniczonej ilości.

Zarówno najlepsza 2-miesięczna Lokata WYSOKI PROCENT w neoBanku, jak i tylko nieco gorzej oprocentowana kwartalna Pierwsza Lokata w Meritum Banku to jednorazowe depozyty dla tych, którzy założą rachunek osobisty w banku. Z kolei Lokata z Kuponem VI Idea Banku i Lokata z Doradcą w OpenFinance to lokaty, na których atrakcyjne oprocentowanie otrzyma się dopiero po spotkaniu z doradcą w oddziale. One, a także Lokata na Start z oferty GetinOnline, są depozytami które można otworzyć tylko raz, choć z drugiej strony niepotrzebne jest do ich otwarcia konto osobiste w danym banku. Stawkę TOP10 uzupełniają depozyty już mniej skomplikowane, ale i o zdecydowanie słabszym oprocentowaniu. Uwagę warto zwrócić szczególnie na Lokatę Bezkarną od BGŻOptima, bo można ją zerwać bez utraty odsetek.

120525.lokaty.02.550x388

Nieco dłuższe oszczędzanie

Jeśli ktoś szuka depozytu na nieco dłuższy okres, tj. 5-8 miesięcy, powinien swoją uwagę skierować ku lokatom półrocznym. W TOP10 lokat na 5-8 miesięcy aż 9 to właśnie depozyty na 6 miesięcy.

Najlepszym depozytem jest FM Lokata z oferty FM Banku. Co ważne, jest ona dostępna dla wszystkich, nie tylko posiadaczy konta w banku. Podobnie sytuacja ma się wobec depozytu z 3 miejsca, tj. Lokaty Meritum Zysku w Internecie od Meritum Banku. W tej instytucji nieco więcej zarobią jednak posiadacze rachunku, na Lokacie Standardowej Internetowej. Ponad 6 proc. zarobić można jeszcze w Toyota Banku i Get Banku, ale tam niestety wymagany już jest rachunek osobisty.

120525.lokaty.03.550x462

A może lokata na 9 albo 12 miesięcy?

Na czele rankingu najlepszych depozytów na rok albo prawie rok wielki ścisk. Najlepszy FM Bank oferuje aktualnie 6,40 proc., ale na naprawdę wielu depozytów zarobić można niewiele mniej, bo 6,10 proc. czy 6 proc. Najlepsze depozyty obok FM Banku mają Meritum Bank, Santander Consumer Bank, Get Bank, Getin Bank oraz Open Finance.

Z lokat na okres 9-12 miesięcy najatrakcyjniejsze są te na rok. W poszukiwaniu lokat na 9 miesięcy warto udać się tylko do FM Banku i Get Banku, po lokatę na 11 miesięcy do tej drugiej instytucji. Depozyty na 10 miesięcy nie zasługują na uwagę deponentów.

120525.lokaty.04.550x644

Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Udostępnij artykuł: