Najsłabszy od lutego popyt na kredyty mieszkaniowe

Finanse i gospodarka

Nieoczekiwany spadek przyniósł wrześniowy odczyt wskaźnika Ifo, obrazującego nastroje niemieckich przedsiębiorców. Z sierpniowych 102,3 pkt poszedł w dół do 101,4 pkt. To najsłabszy wynik od marca 2010 r., czyli okresu, w którym rozpoczynał się kryzys zadłużeniowy w strefie euro. Negatywny wydźwięk Ifo wzmacnia to, że regres nastąpił zarówno w sferze ocen bieżącej koniunktury (ze 111,1 pkt do 110,3 pkt), jak i przyszłej sytuacji gospodarczej. W tym drugim względzie wynik był najgorszy od maja 2009 r.

Te dane wpisują się w ogólny niesprzyjający klimat ostatnich publikacji gospodarczych, z których wynika, że globalna gospodarka nie może wrócić na ścieżkę wzrostu. Po spokojnych reakcjach rynków finansowych widać, że nie jest to zimnym prysznicem dla inwestorów, którzy zdają się wciąż jeszcze utrzymywać się w przekonaniu o skuteczności działań banków centralnych w pobudzaniu koniunktury gospodarczej. Słychać jednak coraz więcej głosów, że banki centralne są w stanie przeciwdziałać recesji, ale mają ograniczone możliwości przy pobudzaniu koniunktury. A bez tego trudno będzie ostatecznie przezwyciężyć wszystkie strukturalne problemy gospodarcze, związane głównie z nadmiernym zadłużeniem państw.

W tych okolicznościach tydzień na rynkach finansowych zaczyna się w atmosferze presji na ceny ryzykownych aktywów, od akcji, poprzez surowce, do walut z rynków wschodzących i euro. Wciąż jednak daleko jesteśmy od tego, by pojawiły się sygnały odwrócenia zwyżkowych trendów trwających od późnej wiosny.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Coraz więcej ekonomistów wskazuje, że banki centralne są dziś w stanie przeciwdziałać recesji, ale mają ograniczone możliwości pobudzania koniunktury gospodarczej

Wrzesień nie przyniósł wzrostu popytu na kredyty hipoteczne w Polsce

Rynki nieruchomości

W najnowszej ankiecie Pengab popyt na kredyty mieszkaniowe oceniono najsłabiej od lutego tego roku. Saldo oceny, odzwierciedlające różnicę pomiędzy placówkami bankowymi sygnalizującymi wzrost tego rodzaju kredytów i ich spadek wyniosło 19,1 wobec 23,5 miesiąc wcześniej i 34,2 rok wcześniej. Coraz słabsze są też prognozy. Ich saldo obniżyło się do 23,1 wobec 28 w sierpniu tego roku i 40,8 we wrześniu 2011 r. Widać zatem, że pierwszy powakacyjny miesiąc nie tylko nie ożywił rynku, ale jeszcze zwolnił jego puls.

Brytyjskie gospodarstwa domowe w dalszym ciągu wskazują na spadek cen mieszkań, ale we wrześniowym badaniu negatywne oceny w tym względzie były najsłabsze od ponad 2 lat. Wskaźnik HPSI podniósł się do 46,8 pkt z 44,5 pkt w sierpniu. Przy 50 pkt proporcje pomiędzy liczbą odpowiedzi wskazujących na wzrost i spadek cen jest równa. Podobnie jak w poprzednich miesiącach przeważają oczekiwania na wzrost cen mieszkań (największe są w Londynie).

Od dewelopera

W realizowanym w Poznaniu przez Echo Investment osiedlu Kasztanowa Aleja sprzedano setne mieszkanie spośród 282 znajdujących się w ofercie. W ramach inwestycji zlokalizowanej przy ul. Wojskowej w dzielnicy Grunwaldpowstaną dwa budynki, z czego jeden z nich jest już gotowy. Mieszkania na osiedlu mają pow. od 37 do 94 m kw., a każde z nich posiada ogródek, balkon, taras lub loggię. Największe tarasy mają powierzchnie sięgającą 150 m kw. W podziemiu znajduje się parking z indywidualnymi miejscami postojowymi i komórkami lokatorskimi. W kompleksie znajdują się również pomieszczenia do przechowywania wózków i rowerów.

Zespół analiz
Home Broker

Udostępnij artykuł: