Najwięcej przestrzeni mają Opolanie, a najmniej mieszkańcy warszawskiej Ochoty

Finanse i gospodarka

Opole i Szczecin to miasta o najmniejszej gęstości zaludnienia. Wynikający z tego komfort łączy się z faktem, że w miastach o mniejszym zagęszczeniu mieszkańców przeciętne "M" jest większe - wynika z analizy Lion’s Bank. W Warszawie najwygodniej mieszka się na Wilanowie, a najmniej komfortowo - na Pradze Północ.

Opole i Szczecin to miasta o najmniejszej gęstości zaludnienia. Wynikający z tego komfort łączy się z faktem, że w miastach o mniejszym zagęszczeniu mieszkańców przeciętne "M" jest większe - wynika z analizy Lion’s Bank. W Warszawie najwygodniej mieszka się na Wilanowie, a najmniej komfortowo - na Pradze Północ.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia gęstość zaludnienia w mieście to prawie 1100 osób na kilometr kwadratowy. Na wsi wartość ta jest prawie 21 razy mniejsza. W gronie miast wojewódzkich najwięcej osób na kilometrze kwadratowym mieszka w Warszawie, gdzie współczynnik ten wynosi ponad 3300. Najmniejszą zaś wartość przyjmuje on w Opolu (1253).

Im mniej ludzi, tym większe "M"

Na tym nie koniec. Im mniejsza gęstość zaludnienia, tym jednocześnie większa jest powierzchnia mieszkania - wynika z analizy przeprowadzonej przez Lion’s Bank. Powodem tego jest fakt, że na obszarach o mniejszym zaludnieniu więcej osób mieszka w domach jednorodzinnych, a nie w blokach. Wyraźnie jest to widoczne, gdy porównamy dane GUS dla miast i wsi. W rejonie aglomeracji miejskich średnia wielkość mieszkania wynosi ok. 64 m kw. Na wsi zaś przeciętna nieruchomość ma wielkość ponad 91 m kw. Na przykładzie miast wojewódzkich tendencja ta widoczna jest przy porównaniu wcześniej wspomnianego Opola (o niskiej gęstości zaludnienia), gdzie przeciętna powierzchnia mieszkania to 65,4 m kw. i Warszawy (o wysokiej gęstości zaludnienia), gdzie przeciętne "M" ma 58,6 m kw.

Największe mieszkania są w Wesołej

W stolicy mieszka średnio 3318 osób na kilometr kwadratowy. Co warto podkreślić, dla stolicy dostępne są też dane na temat gęstości zaludnienia w poszczególnych dzielnicach: najwięcej osób mieszka na Warszawskiej Ochocie. Na kilometr kwadratowy przypada tam aż 8461 osób. Współczynnik ten jest również wysoki na Pradze Południe (8121 osób/km kw.), w Śródmieściu (7598 osób/km kw.) i na Woli (7245 osób/km kw.). Najmniejsza gęstość zaludnienia występuje natomiast na Wilanowie, gdzie na kilometrze kwadratowym mieszkają średnio 703 osoby. Luźna zabudowa charakteryzuje również Wawer i Wesołą, gdzie przypada odpowiednio 886 i 1012 osób na km kw.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętne mieszkanie w stolicy ma prawie 59 m kw. i mieszkają w nim 2 osoby. Oznacza to, że na przeciętnego warszawiaka przypada blisko 30 m kw., czyli ponad 1,5 pomieszczenia. Największe mieszkania są w Wesołej, gdzie lokal ma średnio ponad 110 m kw. Dużą przestrzeń oferują także mieszkania na Wilanowie (średnio 100,8 m kw.) i Wawrze (99,4 m kw.). Najmniejsze lokale są natomiast na Pradze Północ i Woli, gdzie mają one odpowiednio 44,8 i 45,6 m kw. powierzchni.

Największy komfort mają mieszkańcy Wilanowa

Warto zauważyć, że pomimo sporej wielkości mieszkań, na Wilanowie w jednym lokalu mieszkają średnio zaledwie 1,6 osoby. Podobnie jest w Śródmieściu, na Żoliborzu i Woli. W tych dzielnicach jednak mieszkania są niemal dwukrotnie mniejsze. W Rembertowie i Wesołej zaś w jednym lokalu mieszka statystycznie jedna osoba więcej - jest to więc obszar wybierany przez większe rodziny.

Zdecydowanie w najbardziej komfortowych warunkach żyją mieszkańcy Wilanowa. Na jedną osobę przypada tam aż 62,6 m kw. To o ponad 20 m kw. więcej od drugiej w tym względzie Wesołej (41,7 m kw./osobę) i trzeciego Wawra (41 m kw./osobę). Statystyczny warszawiak ma do swojej dyspozycji ok. 30 m kw., czyli ponad 2 razy mniej niż mieszkaniec Wilanowa. Na najgorsze warunki mogą zaś narzekać mieszkańcy Pragi Północ i Targówka. W tych dzielnicach średni metraż przypadający na osobę wynosi odpowiednio 21,8 m kw. i 23,8 m kw.

Jakub Potocki, Lion’s House
Bartosz Turek, Lion’s Bank

Udostępnij artykuł: