Największa na świecie fabryka akumulatorów EV do pojazdów elektrycznych powstaje pod Wrocławiem

ESG

Cezariusz Lesisz, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., wręczył Sukwon Choi, Prezesowi LG Energy Solution decyzję o wsparciu czwartego etapu budowy fabryki w Kobierzycach.

Cezariusz Lesisz, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Sukwon Choi, Prezes LG Energy Solution
Cezariusz Lesisz, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Sukwon Choi, Prezes LG Energy Solution. Źródło: ARP S.A.

Cezariusz Lesisz, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., wręczył Sukwon Choi, Prezesowi LG Energy Solution decyzję o wsparciu czwartego etapu budowy fabryki w Kobierzycach.

W wyniku realizacji czwartego etapu inwestycji całkowita kwota nakładów przekroczy 3,1 mld euro, a zatrudnienie sięgnie nawet dziesięciu tysięcy miejsc pracy.

Po zakończeniu tego etapu na terenie zarządzanego przez ARP S.A. parku przemysłowego w Kobierzycach powstanie największa fabryka akumulatorów EV na świecie o możliwościach produkcyjnych na poziomie 100 GWh, zaspokajająca ok. 60 proc. obecnego zapotrzebowania na akumulatory EV w Europie.

‒ Każdy inwestor jest dla nas ważny, a jego projekt interesujący. W ubiegłym roku wydaliśmy 56 decyzji o wsparciu inwestycji w zarządzanych przez nas strefach. To najwięcej decyzji spośród wszystkich instytucji zarządzających strefami.

Jedną z nich jest decyzja o wsparciu LG Energy Solution, czołowego producenta akumulatorów EV. Dzięki temu w naszej strefie w Kobierzycach pod Wrocławiem powstaje największa fabryka akumulatorów EV na świecie.

To inwestycja zagraniczna w strategicznej branży electromobility – mówi Cezariusz Lesisz, prezes ARP S.A.

Czytaj także: Licznik elektromobilności: rok 2020 rekordowy na polskim rynku samochodów elektrycznych

Nowe inwestycje ARP w 2021 roku

‒ Zeszłoroczne inwestycje przyciągnęły do stref ARP S.A. inwestycje o deklarowanej wartości ponad 2,5 mld zł, tworząc minimum 1052 miejsca pracy. Większość inwestycji to zakup nowoczesnych maszyn i linii produkcyjnych zwiększających efektywność produkcji.

Rok 2021 w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. to dalsza praca nad przygotowaniem nowych terenów inwestycyjnych, takich jak Euro-Park Ząbkowice czy przygotowanie terenów pod nowych inwestorów w Stalowej Woli i Tarnobrzegu – dodaje Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji.

Fabryka akumulatorów EV powstaje od 2016 roku

LG Energy Solution rozpoczęła pierwszą inwestycję w fabrykę akumulatorów EV w Polsce w roku 2016. Ze względu na znaczny wzrost zapotrzebowania na baterie do pojazdów elektrycznych kolejny etap rozpoczęto już w 2017 roku.

Trzeci etap budowy ruszył wiosną 2019. Ma zakończyć się pod koniec roku 2021.

Równolegle w sierpniu ub. roku LG Energy Solution złożyła aplikację o wsparcie czwartego etapu budowy fabryki w Kobierzycach. W efekcie w Kobierzycach powstanie największa fabryka akumulatorów EV na świecie.

Czytaj także: E-bus w każdej gminie, oferta ARP E-Vehicles dla samorządów

Euro-Park Kobierzyce

To park przemysłowy utworzony w 2005 roku przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. przy współpracy Rządu RP, samorządu lokalnego oraz wielkich państwowych koncernów PSE, Tauronu, PGNiG na terenach po dawnym, upadłym PGR w Biskupicach Podgórnych. W 2005 roku bezrobocie w gminie sięgało blisko 20%.

W przeciągu tych lat stał się siedzibą przedstawicielstw 33 inwestorów głównie dużych, globalnych, innowacyjnych firm, przede wszystkim z branży motoryzacyjnej, elektronicznej, papierniczej, maszynowej.

Wśród inwestorów przeważają firmy z Korei Płd. Obecni są również przedstawiciele firm z Niemiec, Hiszpanii, Chin, Tajwanu, Turcji, Finlandii, Danii, Belgii i pierwszych, szczególnie innowacyjnych inwestorów z Polski.

W Kobierzycach powstanie największa fabryka akumulatorów EV na świecie o możliwościach produkcyjnych na poziomie 100 GWh, zaspokajająca ok. 60 proc. obecnego zapotrzebowania na akumulatory EV w Europie

Bezrobocie w gminie spadło obecnie do zaledwie 1,8%, a sama strefa aktywizowała gospodarczo jej otoczenie, które dziś generuje daleko więcej miejsc pracy i obejmuje tereny już nie tylko północnej części gminy Kobierzyce, ale i południa Wrocławia oraz południowej części Kątów Wrocławskich.

Powstało w tym zwartym gospodarczo rejonie ponad 20 tysięcy w większości wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w najbardziej innowacyjnych branżach od samochodów elektrycznych, przez elektronikę, e-commerce po druk 3D. Zasięg oddziaływania obszaru na rynek pracy obejmuje już zarówno województwo dolnośląskie jak i opolskie.

Czytaj także: Czy w 2021 roku zielona gospodarka w Polsce zacznie się rozpędzać?

Udostępnij artykuł: