Należy umożliwić zakup ubezpieczenia OC każdemu posiadaczowi prawa jazdy?

Finanse osobiste

Ponad 3,5 miliona kierowców nie zapłaci drożej za OC po otrzymaniu punktów karnych, wynika z szacunków porównywarki ubezpieczeń Porówneo. Porównywarka odnosi się do planowanej zmiany przepisów, która ma wymusić ostrożniejszą jazdę poprzez powiązanie stawek za polisy OC z liczbą punktów karnych, które kierowca ma na koncie.

ubezpieczenie, OC
Fot. stock.adobe.com / thanksforbuying

Ponad 3,5 miliona kierowców nie zapłaci drożej za OC po otrzymaniu punktów karnych, wynika z szacunków porównywarki ubezpieczeń Porówneo. Porównywarka odnosi się do planowanej zmiany przepisów, która ma wymusić ostrożniejszą jazdę poprzez powiązanie stawek za polisy OC z liczbą punktów karnych, które kierowca ma na koncie.

W uzasadnieniu do nowelizacji prawa o ruchu drogowym napisano: Proponuje się wprowadzenie rozwiązań prawnych umożliwiających udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK i umożliwienie dostosowania taryfikacji do historii i wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych."

I dalej stwierdza się: Bezpieczna jazda jest premiowana brakiem konieczności poniesienia dodatkowego kosztu umowy ubezpieczenia, a w odróżnieniu od mandatów, za umowę ubezpieczenia płaci każdy kierowca, a za mandat płaci tylko ten, który dopuścił się wykroczenia.

W Polsce ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego (OC) mogą kupić i mają taki obowiązek - tylko właściciele pojazdów

Tymczasem, jak twierdzą eksperci Porówneo przygotowywana zmiana przepisów o ruchu drogowym otwiera drogę do zwyżki OC dla kierowcy, który popełnił wykroczenie - ale nie dla właściciela pojazdu, którym kierował sprawca wykroczenia

OC dla kierowcy, który nie ma samochodu?

Wykroczeń drogowych dokonują ludzie, którzy wcale nie muszą posiadać samochodu" - mówi Wojciech Rabiej, prezes porównywarki ubezpieczeń Porówneo.

„I część kierowców znajdzie się poza planowanym systemem powiązania punktów karnych z cenami polis komunikacyjnych. To osoby, które mają prawo jazdy, ale nie własny pojazd i po prostu nie kupują OC" – wyjaśnia.

W Polsce ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego (OC) mogą kupić i mają taki obowiązek - tylko właściciele pojazdów. Samo posiadanie prawa jazdy nie daje możliwości zakupu polisy OC.

Gdy kierowca bez własnego auta – będzie prowadził samochód należący np. do znajomego, rodziców czy auto służbowe i otrzyma punkty karne za popełnione wykroczenie drogowe - ubezpieczyciele nie podwyższą mu ceny z polisę OC, gdyż po prostu nie będzie jej kupował.

Rozwiązania brytyjskie i amerykańskie

Autorzy projektu nowelizacji przepisów powołują się na rozwiązania brytyjskie czy amerykańskie, które włączają do taryfy ubezpieczeń komunikacyjnych informacje o wykroczeniach popełnianych przez kierowcę.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii jest to spójny system, w którym OC może być kupowane zarówno przez kierowców jak i właścicieli pojazdów, a kierowcy nie posiadający własnego samochodu, lecz kierujący pojazdami innych – również mają obowiązek posiadania odpowiedniej polisy np. DOC (ang. drive other car) lub krótkoterminowej (ang. short-term car insurance).

Za brak ubezpieczenia umożliwiającego kierowanie pojazdem innej osoby - nawet jeżeli właściciel auta ma wymaganą polisę OC - grozi 300 funtów kary, do 8 punktów karnych, a nawet zakaz prowadzenia pojazdów.

Z kolei w USA dostępne jest ubezpieczenie dla kierowcy nie będącego właścicielem samochodu (ang. non-owner car insurance).

„Wydaje się, że wprowadzenie w Polsce systemu wiążącego punkty karne z ceną OC wymaga dodatkowych przepisów zobowiązujących zakup tej polisy również przez kierowców bez własnego auta, kierujących jednak pojazdami innych" - mówi Wojciech Rabiej.

„Inaczej ponad 3,5 miliona kierowców pozostanie poza systemem wiążącym punkty karne z ceną ubezpieczenia OC" - dodaje.

Źródło: Porówneo.pl
Udostępnij artykuł: