Nasze patronaty: Globalnie czy lokalnie – o historii instytucji finansowych

BANK 2013/07-08

Obecność zagranicznych banków w krajach rozwijających się wpływ a zazwyczaj pozytywnie na lokalne systemy finansowe. Rozwój polskiej bankowości po roku 1 989 jest tego dobrym przykładem.

Obecność zagranicznych banków w krajach rozwijających się wpływ a zazwyczaj pozytywnie na lokalne systemy finansowe. Rozwój polskiej bankowości po roku 1 989 jest tego dobrym przykładem.

Krzysztof Maciejewski

W pierwszej połowie czerwca w Warszawie odbyła się konferencja EABH (European Association for Banking and Financial History). W tym roku dyskutowano przede wszystkim o obecności zagranicznych instytucji finansowych i ich wpływie na narodowe systemy finansowe. Organizatorami konferencji były Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowym oraz Narodowy Bank Polski. – Konferencja EABH to cykliczne wydarzenie, organizowane rok rocznie już od 23 lat – mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Fundacji Kronenberga.

Konferencja EABH to wydarzenie międzynarodowej rangi. Gościliśmy czołowych badaczy historii bankowości, światowej sławy ekspertów w dziedzinie ekonomii, ekonomistów, archiwistów oraz bankowców z całej Europy, a także z Ameryki oraz Azji. Przybyli akademicy z Harvard University, Princeton University, British Museum, Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz wielu innych znanych na całym świecie placówek naukowych, a także bankowcy z Banque de France czy Bank of Portugal. Dodajmy, że Polska już po raz drugi była gospodarzem konferencji, po raz pierwszy na terenie naszego kraju odbyła się ona w roku 2000. W tym roku w ramach wykładów omawiano doświadczenia europejskiej bankowości w kontekście rozwoju handlu międzynarodowego w XIX i XX wieku, zagraniczną aktywność banków z perspektywy historycznej i dnia dzisiejszego, jak też obecność kapitału zagranicznego w bankowości polskiej w okresie międzywojennym.

500 lat historii

– Obecność zagranicznych banków jest od zawsze jednym z najczęściej dyskutowanych tematów – zauważył Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego. W jego opinii, w tej materii funkcjonuje bardzo wiele stereotypów – Zbyt dużym uproszczeniem jest na przykład stwierdzenie, że to globalizacja finansów wywołała wielkie kryzysy – ocenił. Z tym stwierdzeniem zgodził się Hugo Bänziger, przewodniczący rady zarządu EABH. – Transgraniczne przepływy funduszy mogą być ratunkiem w kryzysie – jak było na przykład w Meksyku. Oczywiście, może mieć zdarzyło się to w Hongkongu – przypomniał. Szef EABH zwrócił też uwagę na fakt, że podczas niedawnego kryzysu finansowego 2008-2009 mocno ucierpiał niemiecki system bankowy, podczas gdy polskie banki przetrwały spowolnienie w zdecydowanie lepszej kondycji.

Współczesne instytucje finansowe powstawały w świecie pogłę...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: