Nauka: Manipulacje i wojna walutowa

BANK 2015/03

Rynek otrząsnął się po nieoczekiwanej liberalizacji kursu szwajcarskiego franka, ogłosił nową wojnę walutową i... ucichł.

Maria Dunin-Wąsowicz
doktor nauk politycznych oraz członek zarządu Forum Ruchu Europejskiego (FRE)

Szkoda, bo fenomen polityki pieniężnej i kursowej prowadzonej niezgodnie z regułami fair wymaga porządnej analizy. Ze wszystkich badań przeprowadzonych w ostatniej dekadzie wynika, że państwa sięgają do instrumentów polityki monetarnej i kursowej, by posługiwać się nimi jako barierami pozataryfowymi (BpT). Identyfikacja tych barier jest nadzwyczaj trudna.

Zubożyć sąsiada

W latach 30. ubiegłego wieku John M. Keynes i Joan V. Robinson uznali, że strategia ekspansywnej polityki monetarnej prowadzi do zubożania sąsiadów (beggar my/thy neighbour policy). Współcześnie przyjmuje się, że stosowanie BpT może być efektem zachowań niezgodnych ze standardami zalecanymi przez MFW.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: