Nawet 3 tys. zł dofinansowania do wymiany kopciuchów na piece gazowe

ESG / Gospodarka

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zainaugurowało w czwartek program dopłat dla osób, które zdecydują się do wymianę starych wysokoemisyjnych pieców, tzw. kopciuchów, na gazowe źródła ogrzewania.

Konferencja prasowa PGNiG
Fot. Robert Lidke, aleBank.pl

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zainaugurowało w czwartek program dopłat dla osób, które zdecydują się do wymianę starych wysokoemisyjnych pieców, tzw. kopciuchów, na gazowe źródła ogrzewania.

Z dofinansowania #PGNiG na wymianę pieców będzie mogło skorzystać 11 tys. gospodarstw domowych #piece #smog #gaz #piece #smog #gaz @MinEnergii @MRPiPS_GOV_PL

Z dofinansowania w ramach programu PGNiG skorzystać ma 11 tys. gospodarstw domowych.W Polsce nadal mamy ok. 3 mln domów jednorodzinnych, w których do ogrzewania stosuje się niskiej jakości paliwa stałe, śmieci, przypomniał na czwartkowej konferencji prasowej inaugurującej program Krzysztof Tchórzewski, minister energii. To przyczynia się do znacznego zanieczyszczenia powietrza, dodał.Czytaj także: Ustawa o wsparciu dla kogeneracji jeszcze w tym roku >>>- Gaz ziemny jest paliwem niskoemisyjnym, które z powodzeniem może być wykorzystywane w walce ze smogiem. Z tego względu przeprowadzamy działania, które upowszechniają wykorzystanie gazu w gospodarstwach domowych. Aby to osiągnąć, musimy zwiększyć dostępność i konkurencyjność gazu – podkreślił szef resortu energii.

Ostatni dzwonek alarmowy dla Polski

Jak dodał na konferencji prasowej Piotr Woźny, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze”, dla Polski to ostatni moment, aby wdrażać odpowiednie działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w Polsce.- 22 lutego Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że Polska w latach 2007 – 2015 nie ustanowiła skutecznego systemu ochrony swoich obywateli przed fatalnej jakości powietrzem. Jest to wyrok w zawieszeniu, ostatni dzwonek alarmowy dla Polski. Musimy poprawić radykalnie jakość powietrza w Polsce. Dzisiejsze spotkanie to jedna z wielu inicjatyw, które w tej poprawie jakości powietrza mogą pomóc – mówił Piotr Woźny.

33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich w Polsce

Jak przypomniał, na liście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wśród 50 miast europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem aż 33 są w Polsce.- Spadają koszty gazu dla gospodarstw domowych. Z tym powiązane jest działanie rządu, które na początku dedykowane jest tym 33 miejscowościom z największym problemem. Mówimy tutaj o Programie "Smog Stop", czyli wspieraniu termomodernizacji budynków jednorodzinnych, domów mieszkalnych należących do najmniej zamożnych Polaków. Nie rozwiążemy problemu jakości powierza w Polsce bez uporania się z problemem ubóstwa energetycznego i bez pomocy tym ludziom, którzy ze względów finansowych nie są w stanie udźwignąć kosztów termomodernizacji ich domów, czy wymiany tych wysokoemisyjnych źródeł ciepła, „kopciuchów” – zaznaczył Piotr Woźny.

Większe dofinansowanie dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Do zainaugurowanego w czwartek programu dołączona została również specjalna oferta dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, którzy mogą liczyć na dofinansowanie do wymiany pieców w wysokości 3 tys. zł.Jak podkreśliła na konferencji Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, to ważne wydarzenie dla tych, którzy chcą zamienić tradycyjne ogrzewanie piecowe na gazowe.Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny, wyjaśnił, że tysiąc dofinansowań z 11 tys. przewidzianych w programie trafi właśnie do posiadaczy Karty Dużej Rodziny. - Natomiast 10 tys. dofinansowań w kwocie 1 tys. zł będzie przeznaczonych dla pozostałych naszych klientów. Aby uzyskać takie dofinansowanie, trzeba będzie spełnić określone kryteria, z czego najważniejsze to zakup, instalacja i uruchomienie nowego pieca gazowego, likwidacja starego paleniska, jeśli chodzi o źródło ogrzewania i podpisanie z naszą spółką 3-letniej umowy na zakup gazu – wymieniał warunki Henryk Mucha.Jak dodał prezes PGNiG Piotr Woźniak, przewidziana kwota dofinansowania w programie, czyli 1 tys. zł (dla klientów nieposiadających Karty Dużej Rodziny), jest porównywalna z kredytami bankowymi przeznaczonymi dla klientów zainteresowanych wymianą pieców. A jak dodał Piotr Woźniak, przewagą programu PGNiG jest to, że pieniądze na ten cel klienci dostają od razu.

Po specjalny kredyt ekologiczny także do banku

O specjalny kredyt „ekologiczny”, czy też pożyczkę „energooszczędną”, można starać się bowiem również w bankach komercyjnych. Coraz więcej instytucji wprowadza tego typu produkty wspierające ekologiczne inwestycje do swojej oferty. Znajdziemy je m.in. w BGŻ BNP Paribas, eurobanku czy ING Banku Śląskim.Z kolei kredytów bankowych z dotacją ze środków Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wymianę przestarzałych źródeł ciepła udzielają Bank Ochrony Środowiska i wybrane banki spółdzielcze w poszczególnych regionach Polski.O uczestnictwie w programie PGNiG decydować będzie kolejność zgłoszeń. Wnioski o dofinansowanie składać będzie można w Biurach Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny od 2 maja do 31 grudnia 2018 roku. 
Udostępnij artykuł: