NBP: aktywa rezerwowe spadły o 7,4% r/r do 96,91 mld euro w marcu

Gospodarka

Siedziba Narodowego Banku Polskiego
Wikimedia Commons, Andrzej Barabasz (Chepry)

Oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły w marcu br. 96,91 mld euro, podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu rocznym odnotowano spadek o 7,4% r/r (i wzrost o 2% w ujęciu miesięcznym).

#NBP zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności @nbppl

W przeliczeniu na dolary USA, rezerwy wyniosły 119,47 mld USD wobec 116,05 mld USD miesiąc wcześniej i w porównaniu do 111,98 mld USD rok wcześniej, podano w komunikacie.

Liczone w złotych, aktywa rezerwowe wyniosły w marcu br. 407,86 mld zł (wobec 396,75 mld zł miesiąc wcześniej i 441,84 mld zł rok wcześniej).

NBP zarządza rezerwami dewizowymi

Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: