NBP: aktywa rezerwowe wzrosły do 98,27 mld euro w październiku

Gospodarka

Siedziba Narodowego Banku Polskiego
Wikimedia Commons, Andrzej Barabasz (Chepry)

Oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły w październiku br. 98,27 mld euro, podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 3,3% r/r (i wzrost o 1,2% w ujęciu miesięcznym).

W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 3,3% r/r #NBP #aktywarezerwowe @nbppl

“NBP opublikował 7 listopada dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec października br. poziom rezerw wyrażony w euro wynosił 98,3 mld euro i był o 1,2 mld euro wyższy niż na koniec września. Obniżył się natomiast stan rezerw wyrażony w dolarach – o 1,5 mld USD do poziomu 111,4 mld USD” – czytamy w komunikacie.

W przeliczeniu na dolary USA, rezerwy wyniosły 111,42 mld USD wobec 112,88 mld USD miesiąc wcześniej i w porównaniu do 110,64 mld USD rok wcześniej, podano w komunikacie.

Liczone w złotych, aktywa rezerwowe wyniosły w październiku br. 425,64 mld zł (wobec 414,88 mld zł miesiąc wcześniej i 404,15 mld zł rok wcześniej).

NBP dba o maksymalizację zyskowności rezerw

Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: