NBP: nowa kolekcjonerska moneta z okazji 100-lecia powstania PKO Banku Polskiego

Wydarzenia

Narodowy Bank Polski wprowadził w czwartek do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł „100-lecie powstania PKO Banku Polskiego”.

Moneta „100- lecie powstania PKO Banku Polskiego”
Źródło: NBP

Narodowy Bank Polski wprowadził w czwartek do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł „100-lecie powstania PKO Banku Polskiego”.

#NBP wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł „100- lecie powstania PKO Banku Polskiego” #PKOBankPolski #PKOBP @nbppl @PKOBP

- W lutym 2019 roku przypada 100-lecie powstania PKO Banku Polskiego. Historia banku rozpoczęła się 7 lutego 1919 roku, kiedy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, premier Ignacy Paderewski oraz minister poczty i telegrafów Hubert Linde podpisali dekret, na mocy którego powstała Pocztowa Kasa Oszczędności. (...) Od początku PKO aktywnie uczestniczyła w przemianach społecznych i gospodarczych Polski, finansując kluczowe inwestycje II Rzeczypospolitej. (...) Jednym z najważniejszych elementów strategii PKO Banku Polskiego „Wspieramy rozwój Polski i Polaków” jest transformacja cyfrowa i wzrost innowacyjności usług bankowych – pisze w folderze emisyjnym Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.Kompozycja monety to artystyczna wizja współczesnej bankowości zwróconej ku przyszłości. Uwagę przyciąga wizerunek ekranów urządzeń mobilnych, nakładających się, wielowarstwowych okien aplikacji, przechodzących między rewersem a awersem monety. Umieszczono na nich elementy nawiązujące do postępującej cyfryzacji życia społecznego, w które wpisano liczby odnoszące się do skali działania Banku.

Na rewersie widnieją przenikające się postacie, symbolizujące powszechność usług Banku i jego dostępność dla milionów Polaków.Na awersie godło Rzeczypospolitej Polskiej otaczają kręgi symbolizujące świat technologii cyfrowej.Srebrna moneta o nominale 10 zł wyemitowana została w nakładzie do 20 000 sztuk, jej cena wynosić będzie 120 zł brutto. Monetę można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

NBP wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.Kolejna emisja zaplanowana jest na 5 lutego 2019 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę: 100. rocznica podpisania Dekretu o archiwach państwowych srebrną o nominale 10 zł.

Źródło: NBP

Udostępnij artykuł: