NBP: w ciągu 4 lat może ubyć 20 – 25 proc. Ukraińców pracujących w Polsce

Rynek pracy

Po otwarciu niemieckiego rynku pracy w 2020 r. liczba Ukraińców pracujących w Polsce może zmniejszyć się maksymalnie o 20-25% w perspektywie najbliższych czterech lat, szacują specjaliści z Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polski.

Mężczyzna trzymający kask na tle flagi Ukrainy
Fot. stock.adobe.com/niyazz

Po otwarciu niemieckiego rynku pracy w 2020 r. liczba Ukraińców pracujących w Polsce może zmniejszyć się maksymalnie o 20-25% w perspektywie najbliższych czterech lat, szacują specjaliści z Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polski.

Niemcy od przyszłego roku otworzą rynek pracy dla pracowników spoza UE z różnych krajów #pracownicy #Ukraińcy

"Szacujemy, że o 20-25% w perspektywie najbliższych czterech lat. Przy czym jest to raczej maksymalna wartość, a zapewne wyjedzie ich mniej. Ostatecznie skala odpływu ukraińskich pracowników z Polski do Niemiec będzie głównie zależała od kondycji niemieckiej gospodarki, jak również kształtu przepisów wykonawczych do czerwcowej ustawy wprowadzającej w Niemczech nowe zasady zatrudniania kwalifikowanych pracowników spoza Unii" - odpowiedział dr Robert Wyszyński z Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP na pytanie serwisu ObserwatorFinansowy.pl "o ile może zmniejszyć się liczba Ukraińców pracujących w Polsce po otwarciu niemieckiego rynku pracy w 2020 r."Czytaj także: Jak zatrzymać pracowników z Ukrainy w Polsce? 25 zaleceń BCC >>>

Dodał, że problemu wcale być nie musi, bo imigracja tych Ukraińców, którzy już w Polsce są, przyjmuje charakter bardziej osiedleńczy, coraz częściej sprowadzają oni tu rodziny, coraz częściej płacą składki na ZUS i okazuje się, że i popyt na pracowników ostatnio nieco słabnie.

Niemcy otwierają rynek pracy

"Niemcy od przyszłego roku otworzą rynek pracy dla pracowników spoza UE z różnych krajów. W niemieckiej ocenie skutków regulacji samej ustawy znajduje się liczba nieco ponad 50 tys. osób dodatkowego napływu imigrantów rocznie. Nawet tamtejszy ustawodawca nie spodziewa się zatem imigracji na masową skalę" - dodał Wyszyński.Czytaj także: Ukraińcy nie wyjadą masowo z Polski do Niemiec po otwarciu tamtejszego rynku pracy?

Dr Katarzyna Saczuk z Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP zwróciła także uwagę, że obecnie podaż pracy, czyli liczba osób aktywnych zawodowo, zmniejsza się o około 100 tys. osób rocznie."Wynika to z tendencji demograficznych i wyhamowania wzrostu współczynnika aktywności zawodowej w ostatnim czasie. Warto jednak zwrócić uwagę, że do utrzymania podaży pracy na niezmienionym poziomie wystarczyłby wzrost współczynnika aktywności zawodowej o około 0,3 pkt proc. Jeśli natomiast współczynniki aktywności zawodowej we wszystkich grupach płci i wieku nadal będą względnie stałe, liczba osób aktywnych w ciągu najbliższej dekady może się zmniejszyć nawet o 1,2 mln osób" - dodała Saczuk w rozmowie z serwisem.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: