NBP: zaangażowania banku centralnego w atom w Polsce obecnie przedwczesne

ESG

Dyskutowanie konkretnych wariantów zaangażowania NBP w budowę elektrowni atomowej w Polsce byłoby na obecnym etapie przedwczesne - napisało w odpowiedzi na pytania PAP Biznes Biuro Prasowe NBP. Bank centralny będzie wspierał dążenia do zapewnienia niezależności energetycznej Polski, o ile będą one zgodne z prawem i pozwolą realizować nadrzędny cel NBP, czyli stabilność cen.

NBP
NBP. Fot. stock.adobe.com / MOZCO Mat Szymański

Dyskutowanie konkretnych wariantów zaangażowania NBP w budowę elektrowni atomowej w Polsce byłoby na obecnym etapie przedwczesne - napisało w odpowiedzi na pytania PAP Biznes Biuro Prasowe NBP. Bank centralny będzie wspierał dążenia do zapewnienia niezależności energetycznej Polski, o ile będą one zgodne z prawem i pozwolą realizować nadrzędny cel NBP, czyli stabilność cen.

"Zgodnie z art. 3. Par. 1 ustawy o Narodowym Banku Polskim, "podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP". Z powyższego wynika, że NBP może w ramach swojego mandatu podejmować działania wspomagające programy realizowane przez rząd, w tym mające na celu zapewnienie niezależności energetycznej Polski. Osiągnięcie niezależności energetycznej i zmiana miksu energetycznego zapewniałaby wyższy potencjalny wzrost polskiej gospodarki, a zatem wspierałoby także wartość pieniądza" - napisano.

NBP będzie wspierał dążenia do zapewnienia niezależności energetycznej Polski

"Dlatego intencją NBP jest wspieranie takich działań, oczywiście pod warunkiem, że działania takie będą zgodne z prawem europejskim i polskim oraz nie będą kolidować z realizacją nadrzędnego celu NBP, jakim jest stabilność cen. Sposób zaangażowania NBP zależy od konkretnych wariantów i rozwiązań, które na tym etapie nie są znane, dlatego też dyskutowanie konkretnych wariantów zaangażowania NBP byłoby na obecnym etapie przedwczesne" - dodano.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział na początku kwietnia, że udział NBP w transformacji energetycznej Polski, w tym w budowie elektrowni atomowej będzie "bardzo, bardzo ważny, może nawet fundamentalny".

Glapiński poinformował także, że gdyby rząd wyemitował zielone obligacje, przeznaczone na finansowanie ekologicznych inwestycji, to "oczywiście rola NBP też by się pojawiła".

Czytaj także: Budowa elektrowni jądrowej w Polsce: poważne opóźnienia po stronie inwestora >>>

"Jesteśmy zobowiązani, żeby ten rynek obligacji odpowiednio regulować i tworzyć warunki stabilności. Wtedy też nasza rola byłaby zasadnicza, tak jak przy finansowaniu kolejnych Tarcz uruchamianych przez rząd. (...) Podobnie, gdyby pojawiły się zielone obligacje na wielką skalę" - dodał.

Opinia prezydenta Andrzeja Dudy

Do kwestii zaangażowania NBP w finansowanie atomu w Polsce odniósł się ostatnio również prezydent Andrzej Duda.

Zapytany w ubiegłym tygodniu o to, czy dobrym pomysłem jest, by NBP włączył się w budowę polskiej elektrowni atomowej, Duda powiedział: „NBP jest tym podmiotem, który co roku właściwie wypracowuje zyski w ostatnim czasie, i czy to przez przekazanie zysków, oczywiście, jeżeli będą odpowiednie ku temu uregulowania ustawowe, czy poprzez rożnego rodzaju inne instrumenty, które NBP ma w swojej dyspozycji, czy też może mieć w swoje dyspozycji, bo proszę pamiętać, że to jest zawsze kwestia regulacji jaka zostanie stworzona. Oczywiście, że (NBP – przyp. red.) mógłby się włączyć w takie działania, które mają z punktu widzenia państwowego charakter strategiczny".

Po raz pierwszy o możliwości zaangażowania NBP w budowę polskiego atomu powiedział w połowie marca Glapiński, informując, że przy pomocy NBP Polska zapewni infrastrukturę finansową dla 51 proc. funduszy koniecznych do budowy pierwszej krajowej elektrowni atomowej.

W październiku 2020 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Celem programu jest budowa oraz oddanie do eksploatacji elektrowni jądrowych. Zaktualizowany PPEJ zakłada budowę 6 reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r.

Udostępnij artykuł: