NBP zachowa niezależność w polityce monetarnej

Komentarze ekspertów

Adam Glapiński, prezes zarządu, Narodowy Bank Polski
Adam Glapiński prof. dr hab. nauk ekonomicznych, prezes Narodowego Banku Polskiego

Narodowy Bank Polski (NBP) pozostanie instytucją niezależną, unikającą "eksperymentowania" w polityce monetarnej, wynika ze słów prezesa Adama Glapińskiego.

Wypracowaliśmy w ciężkich bojach politycznych, prawnych i konstytucyjnych pozycję taką, że niezależność banku centralnego jest czymś świętym w Polsce

„Wypracowaliśmy w ciężkich bojach politycznych, prawnych i konstytucyjnych pozycję taką, że niezależność banku centralnego jest czymś świętym w Polsce” – powiedział Glapiński podczas otwarcia Kongresu 590 w Rzeszowie.

„Od kiedy jestem prezesem banku centralnego, od kilku lat, jeszcze nigdy żaden minister finansów nie próbował się w żaden sposób, nawet przez aluzję, wtrącać się w decyzję banku centralnego  i odwrotnie. Istnieje dobra współpraca z poszanowaniem niezależności i to jest doceniane przez świat. I to trzeba utrzymać za wszelką cenę. Tego nie można zmienić. Dlatego jako prezes, dopóki będę prezesem zapowiadam, że żadnych eksperymentów nie będziemy robić, na które niektórzy nas namawiają w polityce pieniężnej” – podkreślił Glapiński.

Dodał, że wszystko będzie dokonywane w ramach tego prestiżu autorytetu jaki bank posiada, a jest on jednym z najwyższych prestiżów wśród banków centralnych na świecie.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: