NBS | Bankowość i Finanse | BS w Miliczu | „Oko Prezesa”

BANK 2020/09

Z Katarzyną Misiak, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Miliczu, rozmawiał Jerzy Majewski.

Fot. BS Milicz

Z Katarzyną Misiak, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Miliczu, rozmawiał Jerzy Majewski.

Zarządza pani średniej wielkości bankiem spółdzielczym, który w tych trudnych dla branży finansowej czasach osiąga naprawdę dobre wyniki. Gdzie tkwi tajemnica tego sukcesu?

– Obecne czasy faktycznie są trudne, niemniej i wcześniej nie było wiele łatwiej. Moim patentem na sukces, niezależnie od okoliczności zewnętrznych, jest sprawne zarządzanie, które z kolei wymaga dobrej znajomości zarówno naszej organizacji, jak i jej otoczenia. Dzisiaj nie da się szybko posiąść niezbędnej wiedzy bez wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań informatycznych, takich jak obieg dokumentów, który wdrożyliśmy już kilka lat temu, czy wprowadzany obecnie system analityczny.

Każde wdrożenie wymaga dużego nakładu pracy, a warunkiem jego powodzenia jest wcześniejsze uporządkowanie obszarów, objętych implementowanym systemem. Kiedy postanowiliśmy wprowadzić obieg dokumentów, niezbędne było przede wszystkim podjęcie decyzji, jak dokumenty powinny być przechowywane, kto i w jakim zakresie ma mieć do nich dostęp. Musieliśmy też uporządkować kilka procesów, na przykład zarządzanie regulacjami. Teraz dokładnie wiemy, kto i kiedy zapoznał się z informacjami przesyłanymi pracownikom. Wiemy też, gdzie szukać potrzebnych informacji i, co najważniejsze, mamy pewność, że są one aktualne.

Przy wdrażaniu systemu analitycznego musimy uporządkować sposób rejestrowania danych finansowych, określić normatywne czasy wykonywania poszczególnych czynności bankowych, przyjrzeć się, czy sposób dzielenia kosztów na poszczególne oddziały albo realizowane projekty jest właściwy.

To żmudna i niewdzięczna praca, ale jej wykonanie przyniesie w ostatecznym rozrachunku same korzyści.

Jeśli chcemy wyremontować strych, na którym przez lata składowane były różne rzeczy, zarówno potrzebne, jak i niepotrzebne, to przed tym remontem trzeba go posprzątać. Nie da się inaczej. Analogicznie, jeśli chcemy dobrze wdrożyć system informatyczny w danym obszarze, musimy ten obszar wcześniej uporządkować. Jeśli panuje tam bałagan, nie ma szans na wdrożenie jakiegokolwiek systemu informatycznego. Trzeba wcześniej zrobić porządki. To jest bardzo duża korzyść dodana.

Przeprowadzając remont domu, czy choćby wspomnianego przez panią strychu, oczekuje się z reguły podwyższenia standardu życia. Jakie plany towarzyszą porządkom w banku?

– Same porządki nie są celem. Tak jak powiedziałam wcześniej, chcieliśmy stać się bardziej konkurencyjnym, nowoczesnym bankiem. Do tego potrzebowałam nowoczesnych narzędzi, a ich wdrożenie wymagało wcześniejszego uporządkowania.

A w pewnym momencie zaczęł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: