NCBR: niemal 500 milionów złotych na innowacje w mazowieckich przedsiębiorstwach

Technologie i innowacje

Mężczyzna z symbolami m.in. chmury
Fot. stock.adobe.com/Sergey Nivens

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło wyniki konkursu "Ścieżka dla Mazowsza". Do dofinansowania zostało wybranych 56 projektów na łączną kwotę niemal 500 mln zł, podała spółka.

.@NCBR_pl ogłosiło wyniki konkursu #ŚcieżkaDlaMazowsza. Do dofinansowania zostało wybranych 56 projektów na łączną kwotę niemal 500 mln zł #NCBR

Do konkursu mogły zgłosić się przedsiębiorstwa, konsorcja przedsiębiorstw oraz konsorcja naukowo-przemysłowe, planujące realizację prac badawczo-rozwojowych na terenie województwa mazowieckiego. O dofinansowanie walczyło 211 projektów. Wartość wnioskowanego w nich dofinansowania wyniosła 2 mld zł, podano.

„Województwo mazowieckie jest niezaprzeczalnym liderem wśród regionów Polski pod względem rozwoju nauki oraz innowacyjności, czego dowiódł konkurs ‚Ścieżka dla Mazowsza’. Przedsiębiorcy z regionu zgłosili wiele przyszłościowych projektów. Duże zainteresowanie konkursem to wyraźny znak, że w rodzinnych firmach, w szczególności z sektora MŚP, leży ogromny potencjał, który odpowiednio stymulowany przyniesie wymierne korzyści dla polskiej gospodarki” – powiedział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: 80 mln zł na wsparcie uczelni ze średnich miast w konkursie NCBR >>>

Konkurs „Ścieżka dla Mazowsza”

Mimo absorpcji funduszy europejskich z perspektywy 2014-2020 (środki na tzw. kopertę mazowiecką zostały rozdysponowane już pod koniec 2017 roku), przedsiębiorcy z Mazowsza nadal mają innowacyjne pomysły, których realizację warto wesprzeć. NCBR, od ponad dekady wspierające innowacyjność w Polsce, reaguje na zgłaszane przez rynek potrzeby. Konkurs „Ścieżka dla Mazowsza” to odpowiedź na oczekiwania właśnie tych przedsiębiorców, podkreślono.

„Wsłuchujemy się w głos rynku – wygospodarowaliśmy z oszczędności w ramach środków krajowych dodatkową pulę pieniężną dla Mazowsza, upraszczając jednocześnie zasady i nie precyzując zakresu tematycznego zgłaszanych wniosków. Efekt? Niemal 500 mln zł, które trafią do przedsiębiorców z regionu na wsparcie innowacyjnych projektów. Utwierdza nas to w przekonaniu, że kroczymy w dobrą stronę” – dodał dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki.

Czytaj także: NCBR: dwa konkursy dla firm inwestujących w B+R. Wsparcie to aż 1,7 mld zł >>>

Na co można przeznaczyć środki z NCBR?

Otrzymane w ramach dofinansowania środki przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na badania przemysłowe, prace rozwojowe, rozwój technologii do tej pory nieskomercjalizowanej, a także uzyskanie ochrony prawa własności przemysłowej oraz realizację ochrony własności przemysłowej. W ramach konkursu realizowane będą takie projekty jak chociażby opracowanie innowacyjnego szyfratora online, satelitarny system laserowego wykrywania zagrożeń kolizyjnych czy opracowanie substytutu czerwonych krwinek. Najwyższe dofinansowanie w konkursie – 51 mln zł – otrzymał projekt opracowania wybranych technologii napędowych nowej generacji z elementami hybrydowymi do samolotów wąskokadłubowych, zgłoszony przez firmę General Electric Company Polska, podsumowano.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: