Negatywne nastroje w polskim budownictwie

Raporty

Kończący miesiąc i kwartał obecny tydzień ma szansę dać inwestorom giełdowym ostateczną odpowiedź na pytanie o losy średniookresowej tendencji. W ostatnich dniach można było nabierać coraz większych podejrzeń, że stopniowo trend wzrostowy traci siłę i w kolejnych tygodniach będziemy świadkami gorszych nastrojów.

Nawet zakładając logikę przeważających wśród inwestorów optymistycznych scenariuszy, w których w II połowie tego roku zaczniemy obserwować silniejsze oznaki globalnego ożywienia gospodarczego, uzasadnione wydaje się oczekiwanie, że II kwartał będzie czasem poszukiwania symptomów wzmacniania się koniunktury ekonomicznej.

Takie sygnały, jak te z ostatnich dni, dotyczące zawirowań na Cyprze, a przede wszystkim marcowego regresu sytuacji gospodarek strefy euro, nie nastrajają optymistycznie na kolejne miesiące. Raczej utwierdzają w przekonaniu, że gospodarki na świecie przez kolejne kwartały czeka średnio licząc stagnacja. W najgorszych przypadkach oznaczać to będzie wyraźną recesję, a w najlepszych — pozostawiający wiele do życzenia wzrost gospodarczy.

W takich okolicznościach można przyjąć, że jeśli nie uda się amerykańskiej giełdzie w najbliższych dniach pokonać szczytu z 2007 r. na S&P 500, to na kolejne ataki na tę barierę przyjdzie dłużej poczekać.  Odbicie od tego oporu w USA oznaczać będzie dalsze kłopoty dla naszego parkietu, który w ostatnich dniach wykazywał dużą słabość. Spadek WIG w okolice 44 tys. pkt stał się bardzo realny.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Trudności z pokonaniem przez S&P 500 w najbliższych dniach rekordu z 2007 r. mogą ostatecznie przesądzić o trwalszym ochłodzeniu koniunktury na rynkach akcji.
W marcu w polskim budownictwie koniunktura nadal była  negatywnie oceniana przez przedsiębiorców.

Rynki nieruchomości

Marcowe badanie koniunktury w budownictwie przez GUS przyniosło dalszą przewagę negatywnych ocen nad pozytywnymi. Tak słabego marca w tym sektorze nie było od 3 lat. Poprawę koniunktury sygnalizowało 12% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 38%. Bilans wyszedł więc na minus 26 pkt w porównaniu z minus 30 pkt w lutym. Nadal utrzymywała się sytuacja, w której mniejszy pesymizm wykazywały największe firmy, a złe nastroje dominowały wśród niewielkich przedsiębiorstw. Jednym z bardziej zwracających w budownictwie zjawisk są opóźnienia płatności za wykonane roboty. To powoduje, że ryzyko upadku kolejnych firm pozostaje znaczne.

Ciekawostką na amerykańskim rynku mieszkaniowym była sprzedaż domu przez Timothy’ego Geithnera, do stycznia Sekretarza Skarbu. W tydzień po wystawieniu go na sprzedaż za 995 tys. USD znalazł się chętny do kupna. Geithner nabył go w sierpniu 2009 r. za 950 tys. USD. Chodzi o dom z 1954 r. o powierzchni 232 m2.

130326.hb.daily.01.250Od dewelopera

Home Broker posiada w ofercie sprzedaży na wyłączność lokale handlowe w ogólnopolskiej sieci pasaży Czerwona Torebka. Lokale handlowe są produktem inwestycyjnym i pozwalają na uzyskanie stałej rocznej stopy zwrotu w wysokości 8% wartości nieruchomości przez 15 lat. Pasaże są budowane przede wszystkim w miastach o liczbie mieszkańców 30-50 tys., choć pojawiają się także w większych aglomeracjach i na przedmieściach. Każdy z nich składa się średnio z 8-10 lokali użytkowych. Średnia powierzchnia takiego lokalu to ok. 60 m kw. Ceny zaczynają się od niecałych 300 tys. zł netto (w mniejszych miejscowościach) do 600-700 tys. zł w dużych miastach.

Home Broker Daily, 799 – pobierz.

Zespół analiz
Home Broker

Udostępnij artykuł: