Posłowie jednak nie zajmą się podatkiem cukrowym

Gospodarka

Sejm nie będzie głosował na obecnym posiedzeniu nad uchwałą Senatu odrzucającą ustawę przewidującą wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych oraz alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml tzw. małpek. Poinformowała o tym marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Puszka z napojem, z której wysypuje się cukier
Fot. stock.adobe.com/Pixel-Shot

Sejm nie będzie głosował na obecnym posiedzeniu nad uchwałą Senatu odrzucającą ustawę przewidującą wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych oraz alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml tzw. małpek. Poinformowała o tym marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Łukasz Schreiber: na wniosek premiera @MorawieckiM skierowano wniosek do marszałka Sejmu o zdjęcie z porządku obrad ustawy, dotyczącej wprowadzenia tzw. podatku cukrowego #PodatekCukrowy

Wcześniej w czwartek o tym, że do marszałek Sejmu trafiła prośba zdjęcie tego punktu z porządku obrad Sejmu poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber,

„Na wniosek Premiera skierowaliśmy razem z min. Cieszyńskim w imieniu rządu prośbę do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zdjęcie z porządku obrad dokończenia prac nad tzw. sugar tax. Teraz koncentrujemy się max na pandemii koronawirusa” – napisał w czwartek na Twitterze Schreiber.

Czytaj także: Cukier krzepi niemiecki handel, ale szkodzi konsumentom >>>

Sejm według harmonogramu miał w popołudniowym bloku głosować w sprawie uchwały Senatu, który odrzucił ustawę wprowadzającą zmiany w różnych przepisach w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Zgodnie z tą ustawą przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia mają być zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40-proc., 2 zł od 200 ml "małpki" wódki 40-proc. i 88 gr od 250 ml małpki wina 14-proc.

Wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych

Ustawa zakłada też wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 lipca 2020 roku.

Senat 13 marca odrzucił tę ustawę. Podczas debaty senatorowie KO podnosili kwestie konsultacji ustawy z przedsiębiorcami. Zwracali też uwagę na potrzebę przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy, żeby wobec pandemii koronawirusa nie obciążać przedsiębiorców dodatkowymi kosztami.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: