Nie będziemy eksperymentować, prezes Banku BPS o przyszłości banków spółdzielczych

Bankowość spółdzielcza

Na łamach dzisiejszego wydania (22 lipca) Dziennika Gazety Prawnej ukazał się wywiad z Arturem Adamczykiem, Prezesem Zarządu Banku BPS S.A., poświęcony przyszłości banków spółdzielczych w Polsce, informuje biuro prasowe Banku BPS.

Artur Adamczyk, Prezes Zarządu Banku BPS S.A. Źródło: Bank BPS

Na łamach dzisiejszego wydania (22 lipca) Dziennika Gazety Prawnej ukazał się wywiad z Arturem Adamczykiem, Prezesem Zarządu Banku BPS S.A., poświęcony przyszłości banków spółdzielczych w Polsce, informuje biuro prasowe Banku BPS.

#ArturAdamczyk: Jako Zrzeszenie #BPS będziemy wprowadzać to, co sprawdzi się w innych bankach, nie będziemy eksperymentować #BankiSpółdzielcze

Prezes Banku BPS wywiadzie udzielonym red. Łukaszowi Wilkowiczowi z DGP wskazuje na trzy kluczowe kwestie, które wpływają na stan bankowego spółdzielczego: przesuwanie wybranych funkcji poszczególnych banków spółdzielczych na poziom Zrzeszenia, zmianę struktury przychodów oraz funkcjonowanie banków w czasie obwiązywania niskich stóp procentowych.

Niskie stopy

Wpływ niskich stóp procentowych na kondycję sektora, Prezes Adamczyk podsumowuje następująco: „Najbardziej dotknie to banki z niższym udziałem portfela kredytowego w sumie bilansowej, które dotychczas działały na zasadzie rezerwuaru płynności w Zrzeszeniu – zbierały dobrze depozyty”.

I zwraca uwagę na rezerwy banków spółdzielczych od strony przychodowej. „(…) mamy jedne z najtańszych usług”. „Poprawa relacji prowizji do dochodu odsetkowego o 5 pkt. proc. – z 25 do 30 proc. – to jest w naszym Zrzeszeniu 100 mln zł. Ostrożnie licząc. Są też rezerwy typowo kosztowe.”

Czytaj także: Czy decyzje RPP wywołają lawinę niekorzystnych wydarzeń dla banków spółdzielczych?

Konsolidacja

Jego zdaniem przesuwanie wybranych funkcji poszczególnych banków na poziom Zrzeszenia będzie przynosić wymierne oszczędności.

W kwestii konsolidacji banków spółdzielczych prezes Artur Adamczyk stwierdził: „Nie chodzi o łączenie banków w trudnej sytuacji z dobrymi (…). Są banki, które mają niewielkie portfele kredytowe i w związku z tym wysokie współczynniki wypłacalności. Jeśli będą łączyć się z tymi, które mają więcej kredytów i niższe wskaźniki kapitałowe, to alokacja kapitału w Zrzeszeniu się poprawi.”

Czytaj także: Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej potwierdziło korzyści współpracy sektorowej

Innowacje

Interesującą częścią wywiadu jest fragment dotyczący innowacji technologicznych. „Jako Zrzeszenie BPS będziemy wprowadzać to, co sprawdzi się w innych bankach. Nie będziemy eksperymentować.” – mówi Artur Adamczyk.

Przypomina, że klienci banków zrzeszonych korzystają m.in. z BLIK-a. Zrzeszenie jest na etapie testów Apple Pay, a w najbliższym czasie uruchomiona zostanie usługa mojeID pozwalająca na elektroniczne załatwianie spraw w urzędach i korzystanie z różnych usług w sektorze komercyjnym.

Czytaj także: Bank BPS i wybrane Banki Spółdzielcze z Grupy BPS udostępniły płatności BLIK

Udostępnij artykuł: