Nie daj szansy złodziejowi: ZBP po raz kolejny apeluje o roztropność na wczasach

Polecamy

Letnia kanikuła nie dla wszystkich jest czasem wypoczynku. Na urlop nie wybierają się z pewnością kieszonkowcy, licząc na osłabioną czujność wczasowiczów i tłumy w miejscach wzmożonego ruchu turystycznego. Dlatego Związek Banków Polskich już kolejny raz przypomina, jak należy się zachować kiedy nasz portfel padnie łupem złodziei.

Letnia kanikuła nie dla wszystkich jest czasem wypoczynku. Na urlop nie wybierają się z pewnością kieszonkowcy, licząc na osłabioną czujność wczasowiczów i tłumy w miejscach wzmożonego ruchu turystycznego. Dlatego Związek Banków Polskich już kolejny raz przypomina, jak należy się zachować kiedy nasz portfel padnie łupem złodziei.

O tym, że utrata dowodu osobistego czy prawa jazdy stanowi problem całkiem realny świadczą dane zgromadzone w bazie Dokumenty Zastrzeżone. - Tylko w pierwszym kwartale tego roku zastrzeżono 30027 dowodów tożsamości. Oznacza to, że każdego dnia 326 osób traciło swe dokumenty w wyniku kradzieży bądź zagubienia – przypomniał Grzegorz Kondek, koordynator kampanii informacyjnej systemu Dokumenty Zastrzeżone. Pierwsze trzy miesiące 2017 roku przyniosły zarazem swoisty rekord: w 19 letniej historii rejestru nigdy wcześniej nie zgłoszono aż tylu utraconych dowodów tożsamości w zimowych miesiącach. Nie jest to jednak wynik wzmożonej aktywności „doliniarzy”, tylko raczej rosnącej świadomości Polaków odnośnie konsekwencji, z jakimi wiąże się przejęcie kontroli nad dokumentami przez złodzieja. A te są nader poważne. - W analizowanym okresie mieliśmy do czynienia z 1746 próbami wyłudzeń – zauważył Grzegorz Kondek. Każdego dnia przestępcy usiłowali wykorzystać skradzione dowody tożsamości do oszukania banków na kwotę przekraczającą 1 mln złotych. Rekord padł w województwie podlaskim; udaremniono tam próbę oszustwa na kwotę 8,4 mln złotych! Ta kwota robi wrażenie, jednak jest ona stosunkowo niewielka w zestawieniu z danymi sprzed kilku lat, gdzie trafiały się nawet próby wyłudzenia z banku ponad 20 mln złotych przy użyciu kradzionych dokumentów. Jak widać, funkcjonowanie systemu DZ przyniosło również efekt prewencyjny; przestępcy boją się wykorzystywać pozyskane dowody tożsamości w celu dokonywania zbyt zuchwałych „skoków na kasę”.- W tej chwili mamy 1 mln 720 tys. dokumentów tożsamości, one mogą być użyte do prób wyłudzenia – przypomniał Grzegorz Kondek. Aby dokonać wpisu do systemu, wystarczy iść do dowolnego oddziału bankowego. Pracownik obsługi klienta powinien przyjąć zgłoszenie nawet od osoby nieposiadającej konta w żadnym banku. Ponadto zdecydowana większość instytucji finansowych pozwala na zastrzeżenie dokumentu przez telefon, również zza granicy. To bardzo ważna informacja dla tych, którzy stracili portfel podczas zagranicznego wyjazdu – dodał koordynator kampanii informacyjnej systemu Dokumenty Zastrzeżone. Nadmienił on ponadto, iż system DZ chroni również licznych usługodawców, poczynając od hotelarzy poprzez wypożyczalnie rowerów, skuterów czy kajaków a kończąc na wszelkich podmiotach udzielających swym klientom tzw. kredytu kupieckiego. Mogą oni zweryfikować kontrahenta za pośrednictwem Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, które posiada bezpośrednie połączenie z bazą DZ.

Nawet najdoskonalszy system nie jest jednak w stanie w całości wyeliminować zagrożeń, których zdecydowana większość jest wynikiem nieświadomości bądź niefrasobliwości ludzkiej. -  Na podniesienie poziomu bezpieczeństwa musi się składać świadomość użytkowników korporacyjnych, profesjonalnych oraz indywidualnych – podkreślił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Uświadamianiu tej ostatniej grupy służyć ma kampania pod hasłem „Bezpieczny portfel na wakacjach”, zorganizowana w ostatnim czasie przez ZBP. - W okresie wakacyjnym warto mieć katalog dobrych praktyk. Ten mały elementarzyk chcielibyśmy przekazać klientom banków – podkreślił wiceprezes ZBP Włodzimierz Kiciński. W dokumencie wypracowanym przez bankowców znalazły się między innymi następujące porady:
  • Nigdy nie zapisuj hasła do bankowości internetowej
  • Nie wchodź do systemu transakcyjnego banku przez linki znajdujące się w mailach
  • Nie używaj wyszukiwarek internetowych do znalezienia stron logowania banku, zawsze wpisuj jego adres www
  • Zawsze posiadaj aktualny i włączony system antywirusowy
  • Płatności kartą w Internecie dokonuj tylko u zaufanych sprzedawców
  • Korzystaj jedynie z zaufanych sieci bezprzewodowych oraz zaufanych łącz
  • Ignoruj maile, w których jest się proszonym o podanie danych do autoryzacji
  • W przypadku utraty karty zastrzeż ją pod numerem 828 828 828
  • Warto również kontaktować się z opiekunem rachunku bankowego.

Stosowanie się do powyższych zaleceń i rozsądne podejście do wszelkiego rodzaju „wyjątkowych” ofert, które w dużej części okazują się być tylko przynętą zarzucona przez sieciowego oszusta, pozwolą na uniknięcie wielu przykrych niespodzianek, łącznie z „wyczyszczeniem” konta przez osoby trzecie. - Bankowość nie polega na cudownych pomysłach a jedynie na przestrzeganiu procedur – zapewnił wiceprezes Kiciński.

Karol Jerzy Mórawski

Udostępnij artykuł: