Nie lubisz długo czekać na zakupy zrobione online? Jest na to sposób

Finanse i gospodarka / Raporty

Jest wygodnie, tanio i szybko - to najczęściej wskazywane zalety zakupów w Internecie1. Regularnie przybywa Polaków, którzy włączają komputer zamiast jechać do galerii handlowej. Doceniamy korzyści jakie niesie ze sobą postępująca elektronizacja handlu, choć nie zawsze wykorzystujemy wszystkie możliwości oferowane przez rozwijający się rynek. Tymczasem niewiele trzeba, aby e-zakupy były jeszcze szybsze, prostsze i bezpieczniejsze.

Jest wygodnie, tanio i szybko - to najczęściej wskazywane zalety zakupów w Internecie1. Regularnie przybywa Polaków, którzy włączają komputer zamiast jechać do galerii handlowej. Doceniamy korzyści jakie niesie ze sobą postępująca elektronizacja handlu, choć nie zawsze wykorzystujemy wszystkie możliwości oferowane przez rozwijający się rynek. Tymczasem niewiele trzeba, aby e-zakupy były jeszcze szybsze, prostsze i bezpieczniejsze.

Jak wynika z tegorocznego badania, przeprowadzonego przez TNS Polska dla Związku Banków Polskich, którego partnerem była Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., już prawie połowa (47 proc.) polskich internautów deklaruje, że zdarza im się robić zakupy w sieci. Jednak porównanie tych danych ze statystykami z innych rejonów świata, pokazuje że potencjał wzrostu jest wciąż znaczny. W Europie Zachodniej 65,2 proc. użytkowników Internetu chociaż raz zamówiło towar w e-sklepie, w Ameryce Północnej było ich aż 73,6 proc. Zdaniem ekspertów, nawet na tych - mocno już nasyconych rynkach - klientów będzie przybywało2. W Polsce wartość rynku e-commerce wzrasta w tempie dwucyfrowym (21 proc. w 2013 roku)3, więc internetowe sklepy mają o co walczyć. Rywalizacja o klienta wymaga ciągłego dostosowywania się do jego rosnących potrzeb. W tym wyścigu największe szanse mają najszybsi.

Wybór formy płatności ma znaczenie

Jedną z płaszczyzn rywalizacji między sklepami, działającymi w sieci, jest oferowany wybór form płatności. Jak wynika z badania TNS, w Polsce nie ma jednej, zdecydowanie najpopularniejszej metody płacenia za zakupy w sieci. Część kupujących wciąż decyduje się na płatność przy odbiorze, inni mozolnie wypełniają dane niezbędne do wykonania standardowego przelewu ze swojego konta bankowego. Współczesny klient ma jednak coraz mniej cierpliwości w oczekiwaniu na dostarczenie wymarzonego tableta czy butów. Dlatego, wśród różnych dostępnych form płatności, coraz powszechniejsze stają się systemy typu pay-by-link.

- Pay-by-link to metoda płatności, polegająca na tym, że klient otrzymuje specjalnie wygenerowany link, przekierowujący go do strony w serwisie transakcyjnym banku - tłumaczy Artur Wojtczuk, dyrektor Linii biznesowej płatności internetowe w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A. - Korzystając z oferowanej przez naszą firmę usługi gwarantowanych i bezpośrednich płatności internetowych PayByNet, należącej do tzw. rodziny systemów "pay-by-link", klient sklepu internetowego otrzymuje w serwisie transakcyjnym swojego banku gotowy do zatwierdzenia, wypełniony formularz zawierający wszystkie dane niezbędne do realizacji przelewu na rzecz sprzedawcy. Jest to narzędzie, które zapewnia wygodę i komfort. Automatyczne przenoszenie danych dotyczących przelewu, takich jak numer konta bankowego odbiorcy płatności, jego nazwy i adresu, zabezpiecza kupującego przed ewentualnymi błędami, możliwymi przy ręcznym wypełnianiu formularza - dodaje Artur Wojtczuk.

Unikalność systemu PayByNet polega m.in. na tym, że przekazywane za jego pomocą pieniądze trafiają bezpośrednio z konta klienta na konto e-sklepu. W procesie tym nie uczestniczą pośrednicy czy firmy rozliczające. Co więcej, odbiorca przelewu otrzymuje powiadomienie o realizacji płatności tuż po jej zatwierdzeniu przez nadawcę. Oznacza to, że sklep internetowy może mieć pewność, że pieniądze znajdą się wkrótce na jego rachunku. Dzięki temu sprzedawca towaru lub usługi może natychmiast przystąpić do realizacji zamówienia, bez oczekiwania na fizyczne wpłynięcie środków na konto.

W przypadku tradycyjnego przelewu szansa, że e-sklep zacznie realizować zamówienie jeszcze tego samego dnia jest niewielka. Płatność musiałaby zostać dokonana o odpowiednio wczesnej godzinie. Wystarczy jednak, że decyzja zakupowa zostanie podjęta np. po południu, a sklep będzie czekał na wpłatę do kolejnego dnia lub nawet dłużej - jeśli przelew wykonamy w przeddzień dnia wolnego od pracy. Co więcej, w przypadku takiego sposobu płatności to na klienta spada odpowiedzialność za prawidłowe wpisanie danych, niezbędnych do realizacji przelewu. Drobna pomyłka może sprawić, że transakcja nie dojdzie do skutku, a pieniądze będą trudne do odzyskania. Automatyczne wypełnienie wszystkich pól w systemach pay-by-link chroni zatem nie tylko sprzedawcę, który zyskuje pewność, że otrzyma zapłatę, ale i klienta zapewniającego sobie bezpieczeństwo transakcji.

- Dodatkową gwarancję bezpieczeństwa daje protokół SSL, używany podczas wymiany danych, niezbędnych do wykonania przelewu. Tego typu szyfrowanie zapewnia całkowitą poufność i integralność  danych - tłumaczy Artur Wojtczuk.

Nie tylko szybkość

Warto wiedzieć, że sposób, w jaki uregulujemy należność wobec e-sklepu wpływa nie tylko na termin dostarczenia zamówionego towaru czy kwestie bezpieczeństwa. Wybierając system płatności pay-by-link, który zapewnia bezpośredni transfer pieniędzy na wskazane konto, nie wykorzystując kont pośredniczących, ułatwiamy sprzedającemu księgowanie i rozliczanie transakcji. Dzięki temu, nie tylko szybciej otrzymamy zamówiony towar, ale i usprawnimy proces reklamacji, jeżeli zakupy nie spełnią naszych oczekiwań.

Jak płatność z wykorzystaniem systemu pay-by-link wygląda w praktyce? Wyobraźmy sobie, że w jednej z popularnych księgarni internetowych upatrzyliśmy sobie kilka książek. Wyboru dokonaliśmy po pracy i późnym wieczorem przystępujemy do realizacji transakcji. Jeśli zdecydujemy się na jeden z systemów pay-by-link, to kolejnego dnia rano e-sklep, który otrzymuje potwierdzenie dokonania płatności w trybie on-line, może zacząć realizować zamówienie. Tym samym jest duża szansa, że wysyłka towaru nastąpi już po kilku godzinach. W przypadku przelewu tradycyjnego warunkiem realizacji zamówienia jest zaksięgowanie pieniędzy na koncie bankowym sklepu, co może wydłużać  czas oczekiwania na towar co najmniej o dobę. Dla niektórych klientów nie stanowi to problemu. Ale jeśli książki są np. prezentem urodzinowym, który zamawiamy w ostatniej chwili, pay-by-link będzie znaczącą pomocą.

- W przypadku PayByNet przelew wykonuje się w kilku prostych krokach - mówi Artur Wojtczuk. - Najpierw wybieramy w sklepie towar, a następnie odpowiednią formę płatności. W przypadku przelewu, system automatycznie skieruje nas do strony logowania w bankowości internetowej. Po zalogowaniu wystarczy potwierdzić płatność. Przelew jest już bowiem wypełniony. Jeśli wybierzemy płatność kartą, trzeba samemu podać niezbędne dane. W obu przypadkach, tuż po akceptacji transakcji, e-sklep otrzymuje od KIR S.A. informację o zatwierdzeniu płatności. Pozostaje już tylko czekać na kuriera - dodaje Artur Wojtczuk.

Związek Banków Polskich
Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.


(1) E-Commerce w Polsce 2014, badanie firmy Gemius
(2) http://www.emarketer.com/Article/Worldwide-Ecommerce-Sales-Increase-Nearly-20-2014/1011039
(3) tamże

Udostępnij artykuł: