Nie tacy znowu banksterzy

BANK 2016/12

Rząd Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich tygodniach nabiera wody w usta, gdy chodzi o jego politykę bankową. Pewne, jak dotąd, jest, że stawia na repolonizację banków. I racjonalizuje podejście do kredytów frankowych.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich tygodniach nabiera wody w usta, gdy chodzi o jego politykę bankową. Pewne, jak dotąd, jest, że stawia na repolonizację banków. I racjonalizuje podejście do kredytów frankowych.

Edyta Hołodyńska
„Do Rzeczy”

Najpierw były obietnice przewalutowania kredytów frankowych z kampanii wyborczej obecnego prezydenta Andrzeja Dudy. Miały być one obliczane po kursie z dnia ich zaciągnięcia. Jednak opublikowany w sierpniu prezydencki projekt ustawy złagodził rygorystyczne w skutkach dla sektora bankowego obietnice. Gwarantuje tzw. frankowiczom jedynie zwrot spreadów. Dokument zakłada, co prawda, przewalutowanie, ale dopiero po upływie 12 miesięcy. Jak tłumaczy Marek Magierowski, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP, daje ona sobie rok czasu na sprawdzenie, jak będą działać regulacje, których zadaniem jest przekonanie banków do zawarcia z klientami ugód mających służyć przewalutowaniu kredytów.

BTo ma być dopiero pierwszy etap rozwiązywania problemu frankowiczów, na którym rozwiązany zostanie problem najbardziej dotkliwy, czyli wspomniane spready. Według prezydenckiego projektu ustawy, klienci otrzymają wyłącznie zwrot nadpłaconych spreadów, czyli różnic w kursach walut wyznaczanych przez banki.

Rozłożenie pomocy dla frankowiczów na raty kancelaria tłumaczy niepewną sytuacją na rynkach finansowych wywołaną brexitem oraz kryzysem włoskich banków. Jak zaznacza, gdyby doszło do tąpnięcia na rynkach finansowych, działania zbyt drastyczne doprowadziłyby do pogorszenia sytuacji polskiego sektora bankowego.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: