Nie tylko Polacy wolą nieruchomości od lokat

Finanse i gospodarka

Według badania firmy Hamptons International w 2013 roku w Wielkiej Brytanii klienci gotówkowi oraz ci nabywający mieszkanie lub dom po raz pierwszy to dwie najbardziej aktywne grupy na rynku. Ich zachowanie może być jedną z przyczyn tak znaczącego wzrostu cen w ostatnich kilkunastu miesiącach.

Według badania firmy Hamptons International w 2013 roku w Wielkiej Brytanii klienci gotówkowi oraz ci nabywający mieszkanie lub dom po raz pierwszy to dwie najbardziej aktywne grupy na rynku. Ich zachowanie może być jedną z przyczyn tak znaczącego wzrostu cen w ostatnich kilkunastu miesiącach.

Jak podaje agencja w minionym roku odsetek osób kupujących nieruchomość za gotówkę wzrósł o 33%. Liczba nabytych w ten sposób domów i mieszkań sięgnęła 350 tys. W efekcie aż 36% nabywców nie musiało wspomagać się kredytem. To najwyższy zanotowany wskaźnik na Wyspach od 2007 roku.

Z przeprowadzonego badania wynika ponadto, że aż 70% nabywców gotówkowych nie pozyskało pieniędzy ze wcześniejszej sprzedaży nieruchomości. Potwierdzają to dane o podaży nieruchomości, których w 2013 roku było na wyspach o 5% mniej niż rok wcześniej. W samym Londynie zaś podaż oferowanych nieruchomości spadła o 20%. Świadczy to o dużych zasobach oszczędności, które z bankowych rachunków trafiły na rynek nieruchomości. Co więcej, wyraźny wzrost popytu widoczny jest ze strony nabywców z Ukrainy, Azji, a także krajów rozwijających się jak Turcja czy Brazylia. W Wielkiej Brytanii działa więc mechanizm, zgodnie z którym w otoczeniu niskich stóp procentowych i niewysokiego oprocentowania lokat bankowych, osoby posiadające kapitał poszukują innej bezpiecznej aczkolwiek zyskowniejszej przystani dla majątku. Część z tych transferów trafia na rynek nieruchomości.

Podobną sytuację można było zaobserwować od przełomu 2012/13 w Polsce. Zauważalny był wówczas spadek obrotów na rynku kredytowym. Jest to o tyle zaskakujące, że ceny nieruchomości były wtedy najniższe od ponad 5 lat, a do tego rok 2013 był ostatnim, w którym można było kupić mieszkanie na kredyt bez wkładu własnego (konsekwencja wejścia w życie rekomendacji S). Równolegle wzrosła aktywność klientów gotówkowych kupujących mieszkania. Dla wielu inwestorów zakup nieruchomości pod wynajem okazał się ciekawą alternatywą dla lokat bankowych.

LICZBA TYGODNIA:

224 m kw.- tyle wynosi w Polsce średnia powierzchnia najmu w centrach handlowych przypadająca na 1000 mieszkańców. To o 33 m kw. więcej niż średnia europejska

NIERUCHOMOŚĆ TYGODNIA

Luksusowy dom jednorodzinny położony w centrum Londynu, w okolicy Hyde Parku. Na 270 m kw. powierzchni znajduje się 5 sypialni, 3 łazienki, dwie kuchnie, jadłodajnia, salon i pokój bawialny. Do nieruchomości przynależy również skromny ogródek.
140417.londyn.christie.international.01.500

Cena: 4,25 mln GBP
Lokalizacja: Londyn, Wielka Brytania
Źródło: Christie’s International

CENY NIERUCHOMOŚCI NA ŚWIECIE: SŁOWACJA
140417.lions.bank.wykres.01.400x285

Źródło: Lion's Bank

Udostępnij artykuł: