„Nie widać zagrożeń dla sektora bankowego jako całości”

Z rynku

Nie widać zagrożeń dla stabilności sektora bankowego jako całości - powiedziała w środę portalowi gazeta. pl dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej NBP, Olga Szczepańska.

Bank
Fot. stock.adobe.com/Antonio Bank sign on building in city street Licencja

Nie widać zagrożeń dla stabilności sektora bankowego jako całości - powiedziała w środę portalowi gazeta. pl dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej NBP, Olga Szczepańska.

Olga Szczepańska z @nbppl: #banki "otrząsną się" po pierwszej reakcji na #COVID19 w postaci zmniejszenia akcji kredytowej #NBP

"Oczywiście relatywnie sytuacja (banków - przyp. red.) jest gorsza niż w zeszłym roku i należy się liczyć, że zyski będą zauważalnie niższe niż rok temu. Ale właśnie na takie sytuacje banki mają kapitały własne. Duża poduszka kapitałowa pozwala bankom działać z dużym komfortem. Oczywiście są słabsze punkty w sektorze, ale jeżeli mówimy o nim jako o całości, to tutaj nie widzimy zagrożeń" - powiedziała Szczepańska, cytowana przez gazetę. pl.

Czytaj także: S&P Global Ratings: trend ryzyka branżowego dla polskich banków nadal jest negatywny >>>

"Widzimy oczywiście duży spadek zysków banków (...) o około połowę, zobaczymy jak sytuacja będzie kształtować się do końca roku. Natomiast zwracam uwagę, że w Europie w wielu sektorach bankowych mamy już ujemne wyniki – m.in. we Włoszech, w Niemczech. U nas nie jest jeszcze tak źle. To jest pozytywne, że nasze banki jeszcze generują zyski" - dodała.

Zmniejszenie akcji kredytowej

Zdaniem Szczepańskiej, banki "otrząsną się" po pierwszej reakcji na COVID-19 w postaci zmniejszenia akcji kredytowej.

"To jest przecież ich biznes i automatycznie odtrącanie wszystkich projektów nie jest dobre. Który bank zdobędzie dobre projekty, także swoją marżę za kredyt dostanie. Nie chodzi o to, żeby ślepo rozdzielać kredyty i później ponosić na tym straty, ale jeżeli akcja kredytowa jest prowadzona umiejętnie i z dobrym rozeznaniem biznesu, to wyjdzie to bankom tylko na dobre. Przy tej cenie pieniądza naprawdę warto zaciągać kredyt, i o to nam chodziło. Tylko żeby teraz ktoś chciał ten kredyt przyznać" - dodała. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: