Nie wszystkie zmiany w kpc dobre dla przedsiębiorców

Firma

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Nowe przepisy wprowadzają zmiany w procedurze cywilnej, ale także w zakresie opłat i kosztów sądowych.

Młotek sędziowski na biurku w firmie
Fot. stock.adobe.com/Proxima Studio

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Nowe przepisy wprowadzają zmiany w procedurze cywilnej, ale także w zakresie opłat i kosztów sądowych.

Do regulacji ocenianych negatywnie przez biznes należą m.in. zastąpienie tzw. fikcji doręczeń doręczeniami komorniczymi, które będą droższe #Kpc #doręczenia @LewiatanTweets

Konfederacja Lewiatan większość zmian ocenia negatywnie.

Zastąpienie tzw. fikcji doręczeń doręczeniami komorniczymi

Do regulacji ocenianych negatywnie przez biznes należą m.in.  zastąpienie tzw. fikcji doręczeń doręczeniami komorniczymi, które będą droższe oraz prawdopodobnie mniej skuteczne i dłuższe, wysoka podwyżka opłat sądowych czy wprowadzenie możliwości zeznań świadka na piśmie (jeżeli sąd tak postanowi), które utrudnią efektywne przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka.Czytaj także: Zmiana procedury cywilnej: niektóre opłaty sądowe wzrosną o kilkaset procent >>>

- Zgodnie z naszymi postulatami usprawniono doręczenia komornicze w stosunku do pierwotnego kształtu przepisów w projekcie ustawy (m.in. umożliwienie komornikowi szerszej weryfikacji adresu pozwanego). Udało nam się przekonać posłów do wydłużenia terminu na sporządzenie apelacji w sprawach złożonych tj. w przypadku przedłużenia terminu do sporządzenia pisemnego uzasadnienia wyroku termin wniesienia apelacji do sądu wyniesie trzy tygodnie wprowadzenia. W toku prac wprowadzono również korzystniejsze opłaty sądowe w sprawach o prawa majątkowe w stosunku do pierwotnie proponowanych – mówi mec. Adrian Zwoliński, ekspert Konfederacji Lewiatan. 
Udostępnij artykuł: