Nie żyje Jan Kulczyk

Tylko u nas

Najbogatszy Polak zmarł nagle w nocy z 28 na 29 lipca. Miał 65 lat. O jego śmierci poinformowali przedstawiciele Kulczyk Holding SA.

Najbogatszy Polak zmarł nagle w nocy z 28 na 29 lipca. Miał 65 lat. O jego śmierci poinformowali przedstawiciele Kulczyk Holding SA.

- Dziś w nocy, w wyniku powikłań pooperacyjnych, w wieku 65 lat, zmarł Jan Kulczyk, największy polski przedsiębiorca - podano w komunikacie.

Jan Kulczyk był znanym przedsiębiorcą, działającym niezwykle aktywnie na arenie międzynarodowej, właścicielem Kulczyk Holding i międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments.

Urodził się 24 czerwca 1950 r. w Bydgoszczy. Po ukończeniu tamtejszego liceum ogólnokształcącego, studiował prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Pracował w Instytucie Zachodnim PAN, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego.

Biznesem zajął się w 1981 r. Założył, za pieniądze uzyskane od ojca, firmę handlu zagranicznego Interkulpol. Siedem lat później zbudował pierwszą w Polsce sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen. W 1991 r. stworzył Kulczyk Holding (z siedzibą w Warszawie), a w 2007 r. międzynarodową grupę inwestycyjną Kulczyk Investments (d. Kulczyk Investment House) - siedzibę ma w Luksemburgu, zaś biura w Dubaju, Londynie i Kijowie.

Jego majątek wyceniano na 15 mld zł. Działał w sektorach energetycznym, ropy naftowej i gazu, surowców mineralnych, infrastruktury i nieruchomości. Posiadał akcje koncernu SABMiller plc - światowego giganta na rynku piwa, właściciela m.in. polskiej Kompanii Piwowarskiej; udziały m.in. w konsorcjum Neconde, zajmującym się poszukiwaniem węglowodorów z dna morskiego, w Ophirze, szukającej ropy i gazu w Afryce; w Autostradzie Wielkopolskiej, Autostradach Eksploatacji, Skoda Auto Polska, Rafinerii Trzebinia, Pon Investment, Polskie Odczynniki Chemiczne, Mobitel. Ostatnio przejął od państwa chemiczną spółkę Ciech - jednego z liderów europejskiego rynku chemicznego.

Był współzałożycielem i wieloletnim prezesem Polskiej Rady Biznesu, przewodniczył Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, następnie był jej honorowym prezesem. Od października 2007 r. pełnił funkcję przewodniczącego Rady Dyrektorów Green Cross International. Pięć lat temu utworzył CEED Institute - think tank promujący osiągnięcia nowych państw członkowskich Unii Europejskiej. Był inicjatorem powstania Rady Polskich Inwestorów w Afryce, a także członkiem elitarnej międzynarodowej rady doradców think tanku Atlantic Council.

Jan Kulczyk był mecenasem kultury i sportu, laureatem nagrody Kisiela w 1992 r. i tytułu "Mecenas Kultury 2012" (przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Od zakonu paulińskiego otrzymał złoty medal za szczególne zasługi dla Jasnej Góry, został też odznaczony Orderem Odrodzenia Polski. Był strategicznym sponsorem polskiej reprezentacji olimpijskiej.

Zdjęcie: http://kulczykinvestments.com/galleria

(ala)

 

Udostępnij artykuł: