Niebezpieczeństwo twardego brexitu zażegnane?

Gospodarka

Brexit
Fot. stock.adobe.com/Stockninja

Brytyjski parlament w środę przyjął wniosek, który ma zablokować tzw. twardy brexit, czyli wyjście z Unii Europejskiej bez umowy.

Wniosek przegłosowany przez brytyjski parlament ws. odrzucenia twardego brexitu ma jedynie charakter deklaratywny i nie jest prawnie wiążący #brexit #WielkaBrytania #UE

Wniosek przegłosowany przez brytyjski parlament ma jednak jedynie charakter deklaratywny i nie jest prawnie wiążący.

W opinii Komisji Europejskiej środowe głosowanie niewiele zmienia i nadal na stole pozostają dwa możliwe scenariusze: opuszczenie UE przez Wielką Brytanię z umową i bez.

Więcej najnowszych informacji dotyczących brexitu >>>

Co to oznacza?

Wskazywała na to również premier Wielkiej Brytanii Theresa May, która przemawiając w środę w parlamencie, przypominała, że z prawnego punktu widzenia Wielka Brytania nadal zobowiązana jest do opuszczenia UE bez umowy już 29 marca, o ile do tego czasu oczywiście nie wynegocjuje ze Wspólnotą właściwej umowy.

Czytaj także: Planujesz wizytę w Wielkiej Brytanii? O tym warto pamiętać po brexicie >>>

To nie koniec brexitowych głosowań

To jeszcze nie koniec głosowań w brytyjskim parlamencie ws. brexitu. W czwartek parlament podda pod głosowanie możliwość ewentualnego przedłużenia obowiązywania artykułu 50, czyli przesunięcia brexitu, co prawdopodobnie zostanie przyjęte.

Oznacza to, że w perspektywie krótkoterminowej uniknęliśmy twardego brexitu, jednak negocjacje są wciąż w toku.

 

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: