Nieco więcej apartamentów w stolicy

Finanse i gospodarka

Można by sądzić, że kryzys mamy już za sobą, bo na rynku nieruchomości pojawia się teraz więcej inwestycji z wyższej półki. W wyniku czego, jak podaje w swoim raporcie firma Emmerson, w trzecim kwartale nieznacznie spadła w Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań budowanych w wysokim standardzie.

Można by sądzić, że kryzys mamy już za sobą, bo na rynku nieruchomości pojawia się teraz więcej inwestycji z wyższej półki. W wyniku czego, jak podaje w swoim raporcie firma Emmerson, w trzecim kwartale nieznacznie spadła w Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań budowanych w wysokim standardzie.

Zróżnicowane ceny

Bywa, że ceny wysokiej jakości mieszkań są zbliżone do średniej stawki dla całego miasta. Deweloperzy starają się oferować tańsze lokale. W pewnym stopniu dotyczy to też tych inwestorów którzy budują mieszkania w wysokim standardzie. Przykładem może być inwestycja Apartamenty Wilanowska na Mokotowie, której drugi etap budowy jest teraz realizowany. Można w niej znaleźć mieszkania w różnych cenach. Rogowski Development oferuje na tym osiedlu apartamenty w przedziale cenowym od 7,8 tys. zł do 12,7 tys. zł/mkw.

W wyższych budynkach można kupić tańsze i mniejsze lokale. W czteropiętrowych, które usytuowane są najbliżej terenów rezerwatu przyrody i Potoku Służewieckiego, apartamenty wyższej klasy. W sprzedaży znajdują się m.in. dwupoziomowe 320-metrowe penthousy z tarasami na dachowymi, klimatyzacją we wszystkich pomieszczeniach i pokojami kominkowymi.

Na rynku warszawskim są jednak też dostępne luksusowe mieszkania w bajońskich cenach. Lokal apartamentowy w stanie deweloperskim w stolicy może kosztować nawet 45 tys. zł/mkw., a cena całkowita takiego mieszkania przekraczać kwotę 7 mln zł. Przy takich stawkach, średnia cena mkw. apartamentu, którą analitycy Emmerson obliczają w trzecim kwartale br. na 11,8 tys. zł wydaje się niska. Tym bardziej, że w poprzednim kwartale przeciętna stawka dla miasta była o 200 zł/mkw. wyższa.

Mniejszy udział apartamentów w podaży

Według danych zawartych w ostatnim raporcie Emmerson, w okresie od lipca do września br. liczba apartamentów, które można kupić w Warszawie na rynku pierwotnym zwiększyła się. Podaż w tym segmencie rynku rośnie jednak wolniej niż cała oferta rynkowa. Mimo to, że liczba mieszkań o wysokim standardzie w ofercie stołecznego rynku nieco się zwiększyła, udział lokali mieszkalnych z wyższej półki w podaży stopniowo się zmniejsza.

Na koniec września warszawski rynek pierwotny oferował 3,9 tys. apartamentów. Co piąte sprzedawane przez deweloperów lokum miało wyższy standard. Dla porównania w drugim kwartale tego roku takich mieszkań było w Warszawie 3,7 tys. Gwałtowny przypływ na rynek nowych lokali spowodował, że w stolicy do kupienia jest dziś ogółem aż 19 tys. mieszkań. Procentowy udział apartamentów w tej liczbie jednak maleje.

W Mokotowie najwięcej

Pod względem wielkości oferty mieszkaniowej w segmencie apartamentowym króluje Mokotów, wyprzedzając Śródmieście. Powodem ograniczenia działalności deweloperskiej w ścisłym centrum Warszawy jest zwarta zabudowa oraz wysokie ceny ziemi. Na Mokotowie znacznie łatwiej jest o odpowiedni teren pod nowe inwestycje. Apartamentów można w stolicy szukać jeszcze na terenie Woli, Żoliborza, Ochoty czy Wilanowa. Nie znajdziemy ich zaś na Ursynowie, Targówku i w Wesołej.

O luksusowym apartamencie albo penthouse marzą wszyscy. Kto je kupuje? Osoby zainteresowane takimi lokalami zazwyczaj chcą podkreślić swój status społeczny. Poszukują, więc wyjątkowych mieszkań. Ta oferta nie jest skierowana do rodzin z dziećmi. Grupę klientów deweloperów, kupujących tego typu nieruchomości stanowią głównie biznesmeni, kadra zarządzająca, czy przedstawiciele tzw. wolnych zawodów. Są to zwykle osoby w wieku od 30 do 40 kilku lat, posiadające znacznie większe niż przeciętne zdolności finansowe. Zakup nieruchomości traktują często jak lokatę kapitału.

Źródło: Prestige Public Relations

Udostępnij artykuł: